رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
  • کد خبر : ۱۳۷۳۵
  • چاپ خبر : انتشار چاپ دوم کتاب «انسان‌شناسی موسیقی» توسط نشر ماهور

انتشار چاپ دوم کتاب «انسان‌شناسی موسیقی» توسط نشر ماهور

انتشارات ماهور چاپ دوم کتاب «انسان‌شناسی موسیقی» نوشته آلن مریام با ترجمه مریم قرسو را منتشر کرد. چاپ دوم کتاب «انسان‌شناسی موسیقی» نوشته آلن مریام با ترجمه مریم قرسو به‌تازگی با شمارگان ۳۰۰ نسخه، ۴۶۴ صفحه و بهای ۳۶۰ هزار تومان توسط موسسه فرهنگی – هنری ماهور عرضه شده است. چاپ نخست این کتاب سال […]

انتشارات ماهور چاپ دوم کتاب «انسان‌شناسی موسیقی» نوشته آلن مریام با ترجمه مریم قرسو را منتشر کرد.

چاپ دوم کتاب «انسان‌شناسی موسیقی» نوشته آلن مریام با ترجمه مریم قرسو به‌تازگی با شمارگان ۳۰۰ نسخه، ۴۶۴ صفحه و بهای ۳۶۰ هزار تومان توسط موسسه فرهنگی – هنری ماهور عرضه شده است. چاپ نخست این کتاب سال ۱۳۹۶ با شمارگان ۹۰۰ نسخه و بهای ۶۰ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود.

کتاب «انسان شناسی موسیقی» از سه بخش و پانزده فصل تشکیل شده است. عنوان‌های سه بخش اصلی کتاب عبارت‌اند از موسیقی‌شناسی قومی، مفاهیم و رفتار، و مسائل و راه‌حل‌ها. چنان‌که از نام این سه بخش برمی‌آید، مریام در بخش نخست بر آن است که علاوه بر معرفی تاریخی و اجمالی از شکل‌گیری مفهومی رشته‌ای با عنوان «موسیقی‌شناسی قومی» به دو مسئله‌ مهم و بنیادین دیگر یعنی ارائه‌ی نظریه‌ای در تعریف این رشته و روش پژوهش میدانی و مطالعاتی بپردازد.

در بخش دوم به مفاهیمی پرداخته می‌شود که در عین ارتباط با مقوله‌ صوت و صدا، به حواس و ادراکات تولیدکننده‌ این صدا، یعنی انسان، مربوط می‌شود: اینکه چگونه حواس مختلف انسانی در دریافت موسیقی با یکدیگر ترکیب می‌شوند، روند یادگیری موسیقی در انسان و در بطن بومی اقوام مختلف چگونه پیموده می‌شود و موسیقی چگونه خلق می‌شود. درعین حال دو وجه کاملاً متمایز انسان در مواجهه با موسیقی نیز مورد بحث قرار می‌گیرد: جایگاه اجتماعی موسیقی‌دان در جوامع مختلف و ارتباط انسانی‌ترین توانایی انسان در ارتباط با موسیقی یعنی زبان.

بخش سوم با عنوان مسائل و راه‌حل‌ها به حضور این موارد در متن مطالعه‌ موسیقایی اشاره می‌کند و موسیقی را در ارتباط با حواس تولیدکننده‌ آن یعنی انسان در کنار هم قرار می‌دهد و وارد مباحث بسیار پیچیده‌ای مانند زیبایی ‌شناسی و نمادین بودن موسیقی می‌شود.

مریم قرسو یکی از مترجمان تخصصی علم اتنوموزیکولوژی است. با ترجمه او پیشتر کتاب‌هایی چون «اتنوموزیکولوژی: یک مقدمه‌ی بسیار کوتاه» نوشته تیموتی رایس، «انسان چگونه موسیقایی است؟» نوشته جان بلکینگ، «اتنوموزیکولوژی: مطالعه‌ ماهیت‌ها، پرسش‌ها، روش‌ها، نمایندگان و کتابشناسی» نوشته یاپ کونست و… منتشر شده‌اند.

منبع: مهر

اخبار مرتبط:

انتشار کتاب «شصت و سه: یادمانده‌های استاد حسین تهرانی»

کتاب «چگونگی موسیقی ایران» منتشر شد

کتاب «دویار» داستان زندگی عثمان محمدپرست منتشر شد

کتاب تلفیق شعر و موسیقی منتشر شد

کتاب «ردیف مرتضی محجوبی برای پیانو» منتشر شد

انتشار کتابی درباره موسیقی باروک به سبک فرانسوی

کتاب بانگ آزادی خاطرات شفاهی احمدعلی راغب رونمایی شد

انتشار کتاب «خنیاگر غمگین» شامل آثاری از ارشد تهماسبی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه