رفتن به بالا
  • سه شنبه - 30 فروردین 1401 - 11:32
  • کد خبر : ۱۰۹۶۸
  • چاپ خبر : آلبوم موسیقی«مستوره» منتشر شد

آلبوم موسیقی«مستوره» منتشر شد

به نقل از روابط عمومی حوزه هنر انقلاب اسلامی کردستان، آلبوم «مستوره» از تازه‌ترین محصولات واحد موسیقی حوزه هنری استان کردستان است با سرپرستی «محمد میرزایی» و خوانندگی «سجاد مهربانی» به همت حوزه هنری استان کردستان با همکاری و مشارکت دانشگاه کردستان منتشر شد. «مقدمه»، «درآمد ماهور- گروه»، «درآمد- تار»، «آواز درآمد»، «ساز و آواز […]

به نقل از روابط عمومی حوزه هنر انقلاب اسلامی کردستان، آلبوم «مستوره» از تازه‌ترین محصولات واحد موسیقی حوزه هنری استان کردستان است با سرپرستی «محمد میرزایی» و خوانندگی «سجاد مهربانی» به همت حوزه هنری استان کردستان با همکاری و مشارکت دانشگاه کردستان منتشر شد.

«مقدمه»، «درآمد ماهور- گروه»، «درآمد- تار»، «آواز درآمد»، «ساز و آواز گشایش»، «چهارمضراب داد (برگرفته از ردیف دوره عالی اکبر شهبازی) و ساز و آواز داد»، «ساز و آواز فرود»، «شکسته-نی»، «شکسته-گروه»، «ساز و آواز شکسته»، «تصنیف لیم یاخی (بر اساس اجرای علی مردان)»، «عراق- گروه»، «ساز و آواز عراق و فرود»، «تصنیف که ویار (بر اساس اجرای حسن زیرک)»، «رنگ حربی و یکچوبه از ردیف میرزا عبدالله (تنظیم برای گروه سازهای ایرانی و دهل، سرنا» نام قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده‌اند.

آوین یزدانی نوازنده تار، حامد پی را نوازنده دهل و سرنا، روژین مجیدی نوازنده تمبک، سروش ترکمان نوازنده تار، سهیل الله دادیان نوازنده تمبک، علی اصغر براتی نوازنده نی، علیرضا سعیدی نوازنده سنتور، مشکات نصیری نوازنده کمانچه – موسی زارعی نوازنده بم تار، نغمه نبوی نوازنده سه تار، حمید حاصلی (عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه کردستان) نوازنده عود، کژوان ضیاءالدینی (عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه کردستان و مسئول واحد موسیقی حوزه هنری کردستان) نوازنده سنتور، محمد میرزایی (عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه کردستان) نوازنده نی، مصطفی محمود جانلو (عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه کردستان) نوازنده تار و سه تار، مهدی سالک اردستانی ضبط، میکس و مستر، طرح مجسمه روی جلد اثر استاد هادی ضیا الدینی و کاوه خداکرمی طراح گرافیک این آلبوم هستند.

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ادامه حمایت از تولید آثار هنری موسیقایی متناسب با فرهنگ وهنر بومی منطقه و همخوانی آن با شاخصه‌های موسیقی هنری ایران، آلبوم مستوره به عنوان اولین اثر گروه هم نوازان دانشگاه کردستان با حمایت حوزه هنری استان کردستان منتشر شده است.

وی با اشاره به انتخاب اعضای این گروه از میان دانشجویان رشته نوازندگی موسیقی ایرانی دانشگاه کردستان گفت: این اثر با استفاده از المان‌های تعامل پذیر موسیقی کردستان با موسیقی دستگاهی که برآمده از نتایج پژوهش‌های مرتبط با این دو حوزه است، تنظیم شده است.

مرادی اشاره‌ای به دیگر تولیدات موسیقایی حوزه هنری کرد و گفت: تولید آلبوم «دَریاب و دُریاب» با صدای محی الدین شعبانی، آلبوم «جام گلگون» اثر جلیل رحمتی و با صدای داریوش گودرزی، آلبوم «گول هه نار» با صدای دیلان نصیری، آلبوم موسیقی اورامی «کوسالان» با صدای هیوا شاه محمدی، کتاب و آلبوم” موسیقی اورامان ” اثر مهدی احمدی، کتاب «کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مُکریان» اثر کژوان ضیاءالدینی، کتاب «آموزش مقدماتی تا پیشرفته دف نوازی» اثر فرزاد عندلیبی، کتاب «پرواز» قطعاتی برای کمانچه اثر راشد بابا شهابی از آثاری است که تاکنون در بخش تولید در واحد موسیقی حوزه هنری کردستان انجام گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی یونسکو معرفی شده است، افزود: این عنوان و پتانسیل بسیار بالای هنر موسیقی در استان فرصت مناسبی است تا با حمایت از هنرمندان متعهد نسبت به تولید آثار ارزشمند و فاخر موسیقایی متناسب با زیست بوم استان گام برداشت.

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به فعالیت سه ساله گروه هم نوازان دانشگاه کردستان گفت: پس از تأسیس گروه موسیقی دانشگاه کردستان در سال ۱۳۹۵، گروه هم نوازان دانشگاه کردستان به عنوان نهاد اجرایی در زمینه تولید و انتشار آثار هنری در سال ۱۳۹۷ بنیان نهاده شد.

وی ادامه داد: از دیگر برنامه‌های این گروه اجرای عملی و کاربردی نتایج پژوهش‌های مرتبط با موسیقی کردستان است.

مرادی افزود: آواز در این اثر با موضوع قابلیت شعر مستوره اردلان جهت همنشینی با موسیقی دستگاهی در دستگاه ماهور طراحی شده است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان افزود: اشعار این آلبوم شامل «شعرآواز- مستوره کردستانی»، «شعر تصنیف لیم یاخی- مه لا عه بدوللا بوکانی» و شعر تصنیف فولکلور «که ویار» است که با شماره ثبت ۴۲۸/ م -۱۴۰۰ در مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر و پس از برگزاری مراسم رونمایی که همزمان با روز سنه در سنندج برگزار می‌شود، در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

ماه شرف خانم مستوره اردلان در ۱۱۸۲ شمسی در سنندج دیده به جهان گشود تا در حیات پربار و البته کوتاه خود، عنوان اولین زن تاریخ نگار و شاعره‌ای صاحب سبک را بر دوش گیرد. تاریخ اردلان، عقاید مستوره در اعتقادات و دیوان اشعار، بخشی از آثار اوست که تاکنون چاپ و منتشر شده است.

 

منبع: مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه