رفتن به بالا
  • یکشنبه - 26 دی 1400 - 13:15
  • کد خبر : ۱۰۲۰۵
  • چاپ خبر : واکنش خانه شجریان به حضور ضرغامی بر سر مزار استاد

واکنش خانه شجریان به حضور ضرغامی بر سر مزار استاد

خانه شجریان در متنی به حضور ضرغامی رییس اسبق صداوسیما بر سر مزار استاد محمدرضا شجریان واکنش نشان داد. چند روز پیش عزت الله ضرغامی وزیر فعلی میراث و رییس اسبق صداوسیما بر سر مزار استاد محمدرضا شجریان حاضر شده بود که این موضوع با واکنش های مختلفی مواجه شد و حال خانه شجریان به عنوان نهاد […]

خانه شجریان در متنی به حضور ضرغامی رییس اسبق صداوسیما بر سر مزار استاد محمدرضا شجریان واکنش نشان داد.

چند روز پیش عزت الله ضرغامی وزیر فعلی میراث و رییس اسبق صداوسیما بر سر مزار استاد محمدرضا شجریان حاضر شده بود که این موضوع با واکنش های مختلفی مواجه شد و حال خانه شجریان به عنوان نهاد رسمی به این اتفاق واکنش نشان داده است.

متن خانه شجریان بدین شرح است: «سال ۱۳۸۸ استاد شجریان در اعتراض به پخش آثارش در صدا و سیما، در نامه‌ای به رئیس وقت این سازمان که از قضا همین آقای ضرغامی بود ، ضمن اعتراض به این موضوع ، از وی خواست تا دیگر آثارش از این رسانه پخش نشود. البته استاد شجریان «ربنا» را استثنا قرار داد و پخش آن را به اختیار خود آنها گذاشت.

اما ضرغامی و همفکرانش در آن زمان، با یک لجبازی خاص، در برخورد با استاد شجریان یک رویه خاص در پیش گرفتند؛ یا همه را پخش میکنیم یا هیچکدام را! و اینگونه شد که ربنای شجریان دیگر از صدا و سیما پخش نشد.

پخش نشدن ربنا از صدا و سیما باعث اعتراض بسیاری شد و هجمه‌ی زیادی علیه صدا و سیما شکل گرفت. در آن دوران آقای ضرغامی و همفکرانش در مصاحبه ها و رسانه‌ها در تلاش بودند که علت این موضوع را ، درخواست خود استاد شجریان مبنی بر عدم پخش آثارش ازین سازمان اعلام کنند اما مصاحبه‌های متعدد استاد شجریان و هدیه کردن ربنا به مردم، دروغ بودن ادعای آنها را مشخص کرد.

اما چندی پیش مصاحبه‌ای از علی جنتی وزیر وقت ارشاد در دولت حسن روحانی در مجله‌ی «آگاهی نو» منتشر شد. در بخشی از این مصاحبه جنتی از جلسه‌ای با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی کشور میگوید که در آن جلسه درباره‌ی دادن مجوز کنسرت به استاد شجریان مباحثی مطرح شده است. عزت‌الله ضرغامی نیز یکی از افراد حاضر در این جلسه بود. جنتی درباره‌ی این جلسه می‌گوید: «در آن جلسه من مطرح کردم که آقای شجریان شخصیت محبوبی است و مردم به صدای ایشان علاقه مند هستند و همه به ایشان سلطان آواز ایران لقب داده اند. او شخصیتی منحصر به فرد است. این که کار ایشان را ممنوع کردند، آن را پای حاکمیت می گذارند. معنایش است که عده ای از علاقه‌مندان وی نسبت به کل حاکمیت مسئله‌دار بشوند. چرا ما باید این کار را بکنیم؟ گفتند ایشان در بی‌بی‌سی صحبت کرده و حرف‌هایی زده است. گفتیم بالاخره بیش از این که الان فاصله گرفته ایشان را به سمت دیگری هل ندهید. اگر ما با ایشان صحبت کنیم و مصاحبه کند و بگوید که من با نظام مسئله ای ندارم و نظام را قبول دارم آیا اشکالی دارد که به کنسرت ایشان مجوز بدهیم؟ آنجا بحث های مختلفی صورت گرفت و نهایتاً به جز شخص آقای ضرغامی، بقیه اعلام موافقت کردند و گفتند اشکالی ندارد. آقای ضرغامی به طور جدی مخالفت داشت.»

این مسائل را مطرح کردیم تا به آقای ضرغامی و همفکرانش بگوییم که ما کم حافظه نیستیم! فراموش نکرده ایم که بودید و چه کردید.

خانه‌ی شجریان»

منبع: صبا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه