رفتن به بالا
  • جمعه - 3 فروردین 1403 - 18:25
  • کد خبر : ۲۲۰۷۷
  • چاپ خبر : استاد موسیقی از کما درآمد

استاد موسیقی از کما درآمد

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران ضمن ارایه گزارشی از پیگیری روند درمان ذوالفقار بیتانه نوازنده برجسته دوتار خراسان، آخرین وضعیت این هنرمند عرصه موسیقی را تشریح کرد. امیرعباس ستایشگر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران ضمن ارایه گزارشی مختصر از روند درمانی ذوالفقار بیتانه نوازنده برجسته دوتار خراسان توضیح داد: بر اساس تازه‌ترین بررسی‌های درمانی که در تماس […]

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران ضمن ارایه گزارشی از پیگیری روند درمان ذوالفقار بیتانه نوازنده برجسته دوتار خراسان، آخرین وضعیت این هنرمند عرصه موسیقی را تشریح کرد.

امیرعباس ستایشگر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران ضمن ارایه گزارشی مختصر از روند درمانی ذوالفقار بیتانه نوازنده برجسته دوتار خراسان توضیح داد: بر اساس تازه‌ترین بررسی‌های درمانی که در تماس با خانواده استاد بیتانه داشتم، خوشبختامه این هنرمند از حالت کما خارج شده و وضعیت رو به بهبودی دارد. البته پزشکان در تلاش هستند تا با بهتر شدن وضعیت جسمانی وی، شرایط را برای انتقال به بیمارستانی در مشهد فراهم کنند.

وی افزود: معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و انجمن موسیقی ایران طی روزهای گذشته به محض دریافت این خبر به صورت جدی پیگیر موضوعات مربوط به روند درمان استاد بیتانه بودند و آمادگی خود را برای هرگونه حمایت از این هنرمند برجسته موسیقی خراسان اعلام کردند تا بتوانیم هرچه زودتر شاهد تسریع در روند درمانی استاد بیتانه باشیم.

ذوالفقاربِیتانه دوتارنواز برجسته اهل فردوس خراسان جنوبی که طی روزهای گذشته در یک حادثه رانندگی از ناحیه سر مصدوم شده و پس از عمل جراحی طولانی در حالت کما قرار گرفته بود.

وی از هنرمندان شاخص و پیشگام موسیقی خراسان است که در حوزه نوازندگی دوتار دارای ویژگی‌های متعددی است.

این هنرمند که چندی پیش از سوی کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس در فهرست هنرمندان حامل میراث فرهنگی در فهرست گنجینه‌های زنده بشری قرار گرفته، یکی از میراث‌داران موسیقی خراسان و سازنده سازهای سنتی این منطقه هم هست.

به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه موسیقی نواحی منطقه خراسان، این هنرمند از گنجینه‌های خاص موسیقی خراسان و صاحب پنجه‌ای پر مایه محسوب می شود که در موسیقی خراسان به‌ویژه شرق و جنوب آن جایگاه فنی دارد. ضمن اینکه پنجه‌های او در نوازندگی شباهت بسیار زیادی به پنجه ذوالفقار عسگریان دارد. این در حالی است که تسلط وی بر مقام‌های شرق و آگاهی‌اش بر ریتم‌ها و نغمات خراسان از او استادی چیره‌دست و صاحب سبک ساخته است.

در میان آثار بیتانه تصانیفی در وصف پیامبر اعظم (ص)، حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و ۱۴ معصوم (ع) بر اساس سرمقام‌های خراسانی پیش روی مخاطبان قرار گرفته‌اند.

منبع: مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه