رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۰
  • کد خبر : ۲۱۰۶۷
  • چاپ خبر : ساخت و نواخت نی تالشی ثبت ملی شد

ساخت و نواخت نی تالشی ثبت ملی شد

ساخت و نواخت نی تالشی (لله) در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید. آرمین فریدی پژوهشگر موسیقی اقوام که به همراه شایان عابدی‌ پور درباره ساخت و نواخت نی تالشی پژوهش کرده و مستندات ثبت این ساز را فراهم کرده‌اند، از ثبت ملی نی تالشی در فهرست میراث ناملموس کشور خبر داد. لله‌ تالشی […]

ساخت و نواخت نی تالشی (لله) در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

آرمین فریدی پژوهشگر موسیقی اقوام که به همراه شایان عابدی‌ پور درباره ساخت و نواخت نی تالشی پژوهش کرده و مستندات ثبت این ساز را فراهم کرده‌اند، از ثبت ملی نی تالشی در فهرست میراث ناملموس کشور خبر داد.

لله‌ تالشی از خانواده‌ نی چوپانی است که نواختن آن در سراسر البرز رایج است. جنس این سازی بادی از نی و دارای پنج سوراخ است که با ظاهری ساده توان فوق‌العاده‌ای در اجرای نغمات پیچیده دارد و دارای سبک‌های خاص و متفاوت نوازندگی در تالش است.

هدایت پورجوادی، محمد صفری، جوری، عطا احمدی، اگی برا شالمایی، احمد روشن، سوادعلی آلیانی و رحیم علی شمسایی از جمله نوازندگان صاحب نام و پیشکسوت این ساز قدیمی هستند که در قید حیات نیستند.

پس از ثبت موفقیت آمیز تمبوره تالشی در فهرست میراث ناملموس ایران، ساز کهن و باستانی تالش (لله) دوم بهمن ماه ۱۴۰۲ ثبت ملی شد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه