رفتن به بالا
  • شنبه - 13 اسفند 1401 - 11:24
  • کد خبر : ۱۴۲۵۹
  • چاپ خبر : برگزاری جشنواره جهانی ساز عود در جزیره هرمز

برگزاری جشنواره جهانی ساز عود در جزیره هرمز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: جزیره هرمز برای برگزاری نشست تخصصی، نمایشگاه و جشنواره ساز جهانی عود در تاریخ ۲۴ اسفندماه آماده است. محمد محسنی افزود: ساز «عود» به طور مشترک به نام ایران و سوریه در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است و برنامه این نشست تخصصی برای پاسداشت عودسازان و عودنوازان […]

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: جزیره هرمز برای برگزاری نشست تخصصی، نمایشگاه و جشنواره ساز جهانی عود در تاریخ ۲۴ اسفندماه آماده است.

محمد محسنی افزود: ساز «عود» به طور مشترک به نام ایران و سوریه در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است و برنامه این نشست تخصصی برای پاسداشت عودسازان و عودنوازان و جشن ثبت جهانی ساز عود برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: هرمزگان یکی از مناطقی است که از ساز عود استفاده می‌کنند و حضور گردشگران در نشست تخصصی که برای این ابزار موسیقیایی برنامه‌ریزی شده می‌تواند به معرفی بهتر و بیشتر آن کمک کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اضافه کرد: از سویی دیگر عود و عودنوازی از جمله میراث‌های رسیده از گذشته محسوب می‌شود که اجرای برنامه‌های تخصصی پیرامون آن می‌تواند زمینه آشنایی بیشتر علاقه‌مندان و پژوهشگران را با ساز موسیقی فراهم سازد.

وی اشاره کرد: این ساز در واقع نوعی سمبل تاریخی برای سازهای ایرانی است که حتی در موسیقی سنتی غرب آسیا، شمال و شرق آفریقا استفاده می‌شود.

محسنی اشاره کرد: عود یا همان بربط و یا رود از جمله معمول‌ترین سازهای موسیقی ایران قدیم با ظاهری به شکل گلابی بوده و از جنس چوب درخت توت یا آبنوس با کاسه طنینی بزرگ و دسته کوتاه ساخته می‌شود.

این مسئول یادآور شد: این برنامه فرهنگی با همکاری یکی از مجموعه‌های بخش خصوصی زیرمجموعه اداره‌ کل میراث فرهنگی هرمزگان در جزیره هرمز و با حضور معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی برگزار می‌شود و همه هماهنگی‌های لازم هم انجام شده است.

«هنر ساختن و نواختن عود» به‌ عنوان هجدهمین عنصر میراث‌ فرهنگی ناملموس ایران در هفدهمین نشست کمیته بین‌ دولت‌ها پاسداری از میراث‌ فرهنگی ناملموس یونسکو در پرونده‌ای مشترک به نام ایران و سوریه ثبت جهانی شد. هفدهمین نشست کمیته بین‌ دولت‌ها پاسداری از میراث‌ فرهنگی ناملموس نیز از ۶ تا ۱۲ آذرماه ۱۴۰۱ در شهر رباط مراکش برگزار شد.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط:

ساز عود در فهرست یونسکو ثبت شد

آلبوم ˝سه عود˝ رونمایی می‌شود

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه