رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 5 آبان 1400 - 17:10
  • کد خبر : ۹۶۲۶
  • چاپ خبر : بازسازی سازی با ۵ هزار سال قدمت

بازسازی سازی با ۵ هزار سال قدمت

مجید ناظم‌پور آهنگساز و نوازنده عود در تازه‌ترین فعالیتش در زمینه بازسازی سازهای باستانی، این بار سراغ ساز «لیر سومری» رفته است. ساز «لیر سومری» متعلق به تمدن سومر در 5 هزار سال پیش بوده است. اظم‌پور درباره این ساز می‌گوید: «لیر سومری» جدِ ساز عود است. قبل از اینکه سازی داشته باشیم که روی […]

مجید ناظم‌پور آهنگساز و نوازنده عود در تازه‌ترین فعالیتش در زمینه بازسازی سازهای باستانی، این بار سراغ ساز «لیر سومری» رفته است.

ساز «لیر سومری» متعلق به تمدن سومر در 5 هزار سال پیش بوده است.

اظم‌پور درباره این ساز می‌گوید: «لیر سومری» جدِ ساز عود است. قبل از اینکه سازی داشته باشیم که روی آن انگشت‌گذاری شود، از این ساز استفاده می‌کردند. در مراسم‌های مذهبی هم از آن استفاده می‌کردند.

وی درباره سابقه بازسازیِ این ساز تاکید می‌کند: قبل از من دیگرانی هم این کار را انجام داده‌اند و این ساز را بازسازی کرده‌اند. اما آن تجربه‌ها بیشتر شبیه به ماکت است. من سعی کرده‌ام حتی در تزئینات هم عینا همان تزئینات را استفاده کنم. تمام تزئینات در فرهنگ سومری مفهوم داشته است؛ سرِ گاو که کنار ساز هست، مظهر حیات بوده است. در دوره سومری‌ها هنوز گوشی ساز به شکل امروزی ابداع نشده بود. اما آنها از ابداع خاص خودشان برای کوک ساز استفاده می‌کرده‌اند.

این آهنگساز می‌گوید: نمونه‌ای از این ساز در کشور عراق امروزی کشف می‌شود که به موزه بغداد منتقل شده و در جریان درگیری‌های داخلیِ عراق متلاشی شده است. ساز لیر سومری سه ضلع و چنگ دو ضلع دارد.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه