رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
  • کد خبر : ۱۷۱۹۵
  • چاپ خبر : تدوین سند ملی موسیقی به پایان رسید

تدوین سند ملی موسیقی به پایان رسید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای هنر کشور از پایان تدوین سند ملی موسیقی و ارسال آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد. محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به پایان تدوین سند ملی موسیقی گفت: فرایند تدوین و بررسی سند ملی  موسیقی به پایان رسید و با انجام ویرایش نهایی برای تصویب و ابلاغ […]

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای هنر کشور از پایان تدوین سند ملی موسیقی و ارسال آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به پایان تدوین سند ملی موسیقی گفت: فرایند تدوین و بررسی سند ملی  موسیقی به پایان رسید و با انجام ویرایش نهایی برای تصویب و ابلاغ به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می‌شود.

به گزارش خبرآوا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه شورای هنر کشور دوشنبه ۲۰ شهریور با ریاست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری محمدحسین ایمانی خوشخو و با حضور حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با دستور جلسه ادامه بررسی سند ملی موسیقی کشور برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست از تدوین و بررسی سند ملی موسیقی خبر داد و گفت: همانطور که وعده داده بودیم با همکاری صمیمانه اعضای شورای هنر، فرایند تدوین و بررسی سند ملی موسیقی در این شورا امروز به پایان رسید و با انجام ویرایش نهایی برای تصویب و ابلاغ به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می‌شود.

اسماعیلی افزود: این سند مبتنی بر اندیشه، آرا و فتاوای فقهی امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی تدوین و بر ارتقای فضای موسیقی انقلاب و پیراستن از آسیب‌های موجود استوار شده است.

وی بیان کرد: در کنار دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیرخانه تدوین این سند، چهره‌های هنری شناخته شده، اصناف و هنرمندان موسیقی نیز نقش آفرینی کردند که از زحمات آنها تقدیر می‌کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عملکرد شورای هنر از زمان آغاز مجدد آن در دولت جدید را مثبت ارزیابی کرد و اظهارداشت: در جلسات گذشته شورای هنر سعی بر این بوده که بیشتر بحث‌ها از موضوع‌های انتزاعی که آفت چنین جلساتی است، به دور باشد و مسائل، موضوع محور و با هدف حل مسئله پیگیری شود.

اسماعیلی گفت: تاکنون همه دستوراتی که در این شورا مصوب شده در کشور به مرحله اجرا رسیده است و نقاطی که نیاز به بازتعریف دارد شناسایی و در حال پیشرفت است.

وی افزود: به طور کلی سعی شده مصوبات شورای هنر با سایر بخش‌های تصمیم‌گیری در کشور هماهنگ باشد و خارج از سیاستگذاری‌های کلان کشور نباشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نظر اعضای شورای هنر در فراهم کردن زمینه ورود نخبگان و برگزیدگان جشنواره ها به دانشگاه‌ها اظهار داشت: این موضوع می‌تواند از نقاط تحول در وضعیت فرهنگی و علمی کشور باشد.

اسماعیلی تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنم یک دبیرخانه اجرایی و ستاد عملیاتی هماهنگی اجرا با همکاری نهادهای اصلی کشور و خانه موسیقی زیر نظر شورای هنر تاسیس شود تا مصوبات این شورا توسط آن و با تشکیل ستاد احتمالی پیگیری شود.

در این جلسه شورای هنر بخش هفتم سند ملی موسیقی با عنوان الزامات اجرایی از سوی اعضای شورا بررسی شد.

در بخشی از این سند آمده است: «مسئولیت اجرایی سازی سند ملی موسیقی بر عهده کمیته تخصصی این سند است که پس از این شورای ملی موسیقی کشور نامیده می‌شود. ریاست این کمیته بر عهده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای این کمیته شامل معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون صداوسیما، معاون وزیر علوم و آموزش و پرورش، نمایندگان و اساتید حوزه علمیه، مدیران سه نهاد موسیقی کشور شامل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز موسیقی حوزه هنری و دفتر موسیقی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است. پنج نماینده از میان اصناف، دانشگاهیان و چهره‌های برجسته حوزه موسیقی به پیشنهاد وزیر فرهنگ از دیگر اعضای این شورا خواهند بود.»

حسن مسلمی نائینی رئیس جهاد دانشگاهی، عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، محمدرضا جعفری جلوه مشاور رئیس سازمان صداو سیما، محمدرضا حسنایی رئیس دانشگاه هنر، محمدحسین ساعی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدعلی رجبی دوانی پیشکسوت هنرمند هنرهای تجسمی در این جلسه حضور داشتند و نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.

اخبار مرتبط:

نگاشت نهادی برنامه‌های اجرایی پیش‌نویس سند ملی موسیقی

پیش‌نویس سند موسیقی کشور در مرحله بررسی نهایی است

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه