رفتن به بالا
  • یکشنبه - 31 اردیبهشت 1402 - 14:57
  • کد خبر : ۱۵۳۲۶
  • چاپ خبر : آغاز پروژه «سی ساز»؛ رویدادی پژوهشی در حوزه موسیقی

آغاز پروژه «سی ساز»؛ رویدادی پژوهشی در حوزه موسیقی

پروژه موسیقایی «سی‌ساز» در قالب یک رویداد پژوهشی، نمایشگاهی در حوزه موسیقی ایرانی و سازشناسی از روز بیست و نهم اردیبهشت‌ ماه آغاز شده است. پروژه موسیقایی «سی ساز» در قالب یک رویداد پژوهشی نمایشگاهی در حوزه موسیقی ایرانی و سازشناسی از روز بیست و نهم اردیبهشت ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و پژوهشگران عرصه […]

پروژه موسیقایی «سی‌ساز» در قالب یک رویداد پژوهشی، نمایشگاهی در حوزه موسیقی ایرانی و سازشناسی از روز بیست و نهم اردیبهشت‌ ماه آغاز شده است.

پروژه موسیقایی «سی ساز» در قالب یک رویداد پژوهشی نمایشگاهی در حوزه موسیقی ایرانی و سازشناسی از روز بیست و نهم اردیبهشت ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و پژوهشگران عرصه موسیقی آغاز شد.

در این نمایشگاه مستقل پژوهشی، تجربی تعدادی از تارهای ساخته جعفر قسمتی و سه‌تارهای ساخته نعیم خاتونی با هدف ایجاد حرکتی مستقل در جهت معرفی، آشنایی عمیق‌تر و نگاهی جدی به ساختار سازهای تار و سه تار پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد. این در حالی است که طی روزهای برگزاری رویداد نیز سلسله نشست‌های پژوهشی هم با حضور تعدادی پژوهشگران و صاحب نظران عرصه موسیقی برگزار خواهد شد.

برگزاری چند نشست پژوهشی با حضور افرادی چون حمید سکوتی، عماد حنیفه، سعید یعقوبیان، نعیم خاتونی و جعفر قسمتی، به همراه اجرای پژوهشی تعدادی از نوازندگان موسیقی ایرانی از جمله امید بهارلو، شیرزاد خانی، آرین طوفانی، محسن حیدری، امیرحمزه‌لو، تارا رودگریان و دیبا دباغیان از جمله بخش‌های دیگری است که در طول برگزاری این رویداد پژوهشی میزبان مخاطبان خواهد بود.

نعیم خاتونی یکی از برگزارکنندگان نمایشگاه در توضیحات این رویداد پژوهشی، تجربی که طی روزهای بیست و نهم اردیبهشت تا اول خرداد پیش روی مخاطبان گذاشته می‌شود، نوشته است:

«سی‌ساز» صرفا یک اتفاق و رویداد نیست، «سی‌ساز» یک فرآیند است و تداوم خواهد داشت. البته ما عنوان دو سازنده سازهای ایرانی مدت‌ها بود که در فضای مجازی با هم در ارتباط بودیم و یک اتفاق ناگوار باعث شد که ملاقاتی داشته باشیم.

بعدازظهر روز مراسم خاکسپاری استاد محمدرضا شجریان، جعفر را برای اولین‌بار در کارگاهم ملاقات کردم، سن و سال کمی که داشت با کیفیت سازهایی که می‌ساخت پارادوکس جالبی را در ذهنم ایجاد کرد.

از دو سال پیش طی بحث و گفتگوهایی که داشتیم، تصمیم گرفتیم تا نمایشگاهی مستقل را برگزار کنیم. نظرات، پیشنهادات، موافقت‌ها و مخالفت‌های زیادی شنیدیم و دیدیم ولی تصمیم ما بر این بود که این نمایشگاه کاملا مستقل و به صورت خصوصی برگزار بشود.

بسیاری از دوستان که از فعالیت‌های ما مطلع هستند در جریان برخی از این تلاش‌ها و ناکامی‌ها بودند، مکان‌هایی که قول همکاری دادند و در لحظه آخر داستان تغییر کرد و مسائل دیگر که باعث شد برگزاری این نمایشگاه مرتب به تعویق بیافتد. ضمن اینکه در این دوسال، پنج بار تا پای برگزاری و حتی عقد قرارداد با محل برگزاری رفتیم و نشد که نشد. اما این بار هم با همان میزان انرژی و سعی در حال تدارک برگزاری این نمایشگاه هستیم.

«سی‌ساز» نهایت توان و تلاش ما تا به این لحظه از زندگی حرفه‌ای سازسازی ما دو نفر است و مسلما که ابتدای راه است و بسیار مسیر طولانی و بی‌مقصدی پیش روی ما وجود دارد. اما آرزوی ما این است که سی‌ساز فضایی باشد برای برقراری ارتباطی موثر بین سازسازی و نوازندگی، فضایی برای گفتگو، فضایی برای نقدِ همراه با پیشنهاداتِ سازنده، فضایی برای دوستی و همدلی فارغ از نوع دیدگاه و ارزش‌گذاری اشخاص.

«سی‌ساز» تمام نمی‌شود و ادامه خواهد داشت، سی‌ساز یک پروژه پژوهشی است که طفل است و خام، دوست دارد در چنین فضاهایی رشد کند و بیاموزد. این اولین تلاش سی‌ساز است و با نمایشگاه‌هایی دیگر، برگزاری ورکشاپ و ایجاد فضایی جهت انتقال تجربیات هنرمندان حوزه موسیقی و… در ایران و خارج از ایران به فعالیت خود ادامه خواهد داد. »

علاقه مندان برای حضور در پروژه پژوهشی، تجربی «سی ساز» می‌توانند تا اول خرداد ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۲ به خانه فرهنگ و هنر گویه واقع در میدان هفت تیر، خیابان مشاهیر، کوچه لطفی، پلاک ۳۹ (خانه هنر گویه) مراجعه کنند.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط:

نمایشگاه تخصصی سه‌تار در تبریز برگزار می‌شود

نمایشگاه تخصصی ساز تار برگزار شد

مهدی یراحی با مجسمه اش به نمایشگاه رفت/ کنسرتی بعد از یک سال و سه ماه

کنسرت کامران رسول‌زاده در نمایشگاه بین‌المللی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه