رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 24 اسفند 1402 - 18:00
  • کد خبر : ۲۱۹۵۰
  • چاپ خبر : موسیقی فولکلوریک «عاشیقی» استان مرکزی ثبت ملی شد

موسیقی فولکلوریک «عاشیقی» استان مرکزی ثبت ملی شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: موسیقی فولکلوریک «عاشیقی» استان مرکزی، ثبت ملی شد. حسین محمودی اظهار کرد: موسیقی عاشیقی که ویژه فولکلوریک ترکان ایران است و در مناطق متعددی از کشور رواج دارد در استان مرکزی نیز جایگاه قابل توجهی دارد. معاون میراث فرهنگی، گردشگری و […]

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: موسیقی فولکلوریک «عاشیقی» استان مرکزی، ثبت ملی شد.

حسین محمودی اظهار کرد: موسیقی عاشیقی که ویژه فولکلوریک ترکان ایران است و در مناطق متعددی از کشور رواج دارد در استان مرکزی نیز جایگاه قابل توجهی دارد.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت از حیث مواردی چون تعدد شاعران ترکی‌سرا، داستان‌های عاشیقی بومی، نغمه‌های بومی و تعداد در خور توجه عاشیق‌ها، نوازندگان و سازندگان ساز چگور که ساز اصلی عاشیق‌های استان مرکزی است در استان از جایگاه چشمگیری برخوردار است.

محمودی با اشاره به ثبت ملی موسیقی فولکلوریک عاشیقی استان مرکزی، گفت: این هنر اکنون در سطوح متفاوت در ۹ شهرستان از ۱۲ شهرستان استان مرکزی رواج دارد.

وی بیان کرد: کارشناسان موسیقی سنتی بر این باور تاکید دارند که عاشیق‌ها در خواندن مدح پیغمبر، مناقب ائمه اطهار و اشعار عرفانی بسیار ظریف عمل می‌کنند و می‌توانند در این مسیر، خدمات قابل توجهی را در راستای انتقال و توسعه فرهنگ دینی و اسلامی ارائه کنند.

منبع: مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه