رفتن به بالا
  • جمعه - 13 بهمن 1402 - 12:57
  • کد خبر : ۲۱۲۱۳
  • چاپ خبر : شاهد افول موسیقی سنتی در کشور هستیم

شاهد افول موسیقی سنتی در کشور هستیم

موزیسین جوان مازندرانی گفت: عدم پخش موسیقی های سنتی در رسانه ملی موجب گرایش جوانان به شبکه های ماهوارهای و موسیقی پاپ شده است اما خداروشکر صداسیمای مازندران در این زمینه مفید و تاثیرگذار بوده است. امین سلیمانی خواننده جوان مازندرانی در گفت‌وگویی با ایسنا با تاکید براینکه برگزاری جشنواره‌های موسیقی سنتی کمک شایانی به […]

موزیسین جوان مازندرانی گفت: عدم پخش موسیقی های سنتی در رسانه ملی موجب گرایش جوانان به شبکه های ماهوارهای و موسیقی پاپ شده است اما خداروشکر صداسیمای مازندران در این زمینه مفید و تاثیرگذار بوده است.

امین سلیمانی خواننده جوان مازندرانی در گفت‌وگویی با ایسنا با تاکید براینکه برگزاری جشنواره‌های موسیقی سنتی کمک شایانی به معرفی موسیقی اصیل ایرانی به جوانان که ناخواسته به سمت موسیقی غربی کشیده شده‌اند می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه از آنجایی که جوانان ما آشنایی خاصی با موسیقی اصیل ایرانی ندارند از این نوع موسیقی فاصله گرفته‌اند و این آسیبی جدی به موسیقی سنتی وارد می‌کند.

این هنرمند در پاسخ به این پرسش که چرا استقبال از موسیقی پاپ بسیار بیشتر از موسیقی سنتی است، گفت: اگر این سوال را نه از من بلکه از تمامی هنرمندان این کشور بپرسید همه آه و افسوس می‌کشند، نمی‌شود در این خصوص صحبت کرد! وقتی که صداوسیما و رسانه‌ ما ساز و آلات اصیل موسیقی را پنهان کرده چگونه می‌توان به ترویج هنر اصیل پرداخته شود.

سلیمانی ادامه داد: متاسفانه در روزگاری که شدیدترین هجمه‌های فرهنگی‌هنری از طریق اینترنت و دیگر رسانه‌ها بر ما وارد می‌شود ما با مشکلات عدیده‌ای در بیان هویت موسیقی ایرانی مواجه می‌شویم که ما را دچار چالش‌های فراوانی کرده است.

وی افزود: این شرایط در حالی رخ می‌دهد که همه می‌دانند موسیقی فراگیرترین هنری است که بالاتر از سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و سایر هنرها در جریان مستقیم زندگی مردم قرار دارد اما متاسفانه این چنین در کشور ما مورد ظلم و جفا قرار گرفته است‌.

وی با بیان اینکه در کنسرت پاپ بلیت‌ها درعرض یک ساعت به فروش می‌رسد اما در موسیقی سنتی نیمی از سالن خالی است، افزود: این روزها موسیقی زیرزمینی و بازاری باب شده، موسیقی که عاری از تفکر است، موسیقی که مردم مجبور نباشند خود را به چالش بکشند و آن‌را بفهمند و درک کنند؛ فقط دنبال این هستند یک چیز شادی بشنوند و سرتکان دهند.

او با اعتقاد به اینکه اینکه عدم توجه از سوی رسانه ملی به موسیقی و سازهای سنتی و علاقه جوانان را به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای سوق می‌دهد و در کنار این موسیقی پاپ افکار ضد ایرانی و  اسلامی نیز مورد بهره‌برداری جوان قرار می‌گیرد.

سلیمانی افزود: صدا و سیما می‌تواند با اجرای یک موسیقی سنتی به همراه گروه موسیقی، جوانان را به سمت موسیقی سنتی سوق دهد.

این خواننده جوان، نقش صدا و سیما را در زمینه توسعه موسیقی سنتی تاثیرگذار و اساسی عنوان کرد و گفت: صدا و سیما می‌تواند نقش مهم و اساسی در توسعه موسیقی سنتی در کشور داشته باشد که خدارا شکر صداسیمای مازندران در این بخش مفید و تاثیرگذار بوده است که این موضوع جای قدردانی دارد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه