رفتن به بالا
  • شنبه - ۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۹
  • کد خبر : ۱۰۴۹۳
  • چاپ خبر : حجت اشرف زاده با کنسرت نمایشی روی صحنه می‌رود

حجت اشرف زاده با کنسرت نمایشی روی صحنه می‌رود

کنسرت‌نمایش «ترانه‌های شرقی» به نویسندگی و کارگردانی جلال‌الدین دری، آهنگسازی پیمان خازنی و تهیه‌کنندگی البرز زارع و همسرش مرجان رضاخان روی صحنه می‌رود. شبنم قلی‌خانی، رحیم نوروزی و امیر علی دانایی، سعید زارعی و سمیرا حسینی به عنوان بازیگران اصلی این اثر در کنار حجت اشرف زاده، روی صحنه می‌روند. تهیه‌کنندگان ترانه‌های شرقی (البرز زارع […]

کنسرت‌نمایش «ترانه‌های شرقی» به نویسندگی و کارگردانی جلال‌الدین دری، آهنگسازی پیمان خازنی و تهیه‌کنندگی البرز زارع و همسرش مرجان رضاخان روی صحنه می‌رود.

شبنم قلی‌خانی، رحیم نوروزی و امیر علی دانایی، سعید زارعی و سمیرا حسینی به عنوان بازیگران اصلی این اثر در کنار حجت اشرف زاده، روی صحنه می‌روند.

تهیه‌کنندگان ترانه‌های شرقی (البرز زارع و مرجان رضاخان) در خصوص چرایی تهیۀ این اثر اظهار داشتند: ما از سال‌های دور علاقه بسیاری به موسیقی دهه ۳۰ تا ۵۰ داشتیم و در هر مکان و زمانی آثار این دهه رو گوش می‌دادیم. دورانی که به حافظه تاریخ سپرده شده است، اما همچنان برای خیلی از ما هنوز بهترین و ماندگارترین ترانه‌ها هستند. برنامه رادیویی «گل‌ها» و ظهور آهنگسازان و خوانندگان بنامی مثل: حسین قوامی، غلامحسین بنان، محمود خوانساری، روح‌الله خالقی، مجید وفادار، پرویز یاحقی، مرتضی محجوبی و تا دلکش و پوران و سایرین. با همین علاقه از طرف آقای قاسم جعفری کارگردان سینما و تلویزیون نمایشنامه‌ای در ستایش موسیقی دهه ۳۰ تا ۵۰ به قلم آقای جلال‌الدین دری به ما پیشنهاد شد. نمایشنامه با متن ترانه‌ها، ماجرا را برای من و همسرم جذاب‌تر کرد. با رابعه زند و پیمان خازنی از بهترین آهنگسازهای نسل امروز، جلساتی در مورد این اتفاق داشتیم و مشاوره خوبی به ما دادند. مهمتر از همه‌ی اینها متن این اثر و اجرای این ترانه‌ها در دل جریانات تاریخی و سیاسی و اجتماعی آن دوره بود که برای ما ایرانی‌ها تبدیل به یک نشان شده است. از ترانه‌ی مرا ببوس تا ترانه‌ی یک شاخه گل و یار دبستانی من. با حجت اشرف زاده که دغدغه مشترکی برای این ترانه‌ها داشت مفصل صحبت کردیم و با جان و دل پذیرفت که کنار ما باشد.

وی در ادامه گفت: کنسرت نمایش ترانه‌های شرقی می‌خواهد داستان‌هایی عاشقانه، از کوران حوادثی که سال‌ها بر مردم ایران گذشته را، روایت کند. بهانه‌ای برای اجرا این ترانه‌ها با آهنگسازی متفاوت پیمان خازنی و صدای حجت اشرف زاده. برای ما قابل پیش بینی نیست که چنین اتفاقی، با چه استقبالی از نسل جوان روبرو خواهد شد. اما هر چه باشد، ستایش این دوران در دل یک کنسرت نمایش فاخر از بهترین لحظات زندگی ما خواهد بود.

جلال‌الدین دری درباره‌ی این اثر گفت: ترانه‌های شرقی ادای دینی است به موسیقی ایرانی در دوران شکوفایی خود. سال‌ها می‌گذرد و هنوز برخی از آثار آن دوران بی‌تاریخ و زمان به حیات خود ادامه می‌دهند. در این دوره شعرا و ترانه سرایان بزرگی به جامعه معرفی شدند و آهنگسازان بزرگی پا به عرصۀ هنر گذاشتند.

این نویسنده و کارگردان در ادامه افزود: این ترانه‌ها بدون شک در قلمرو تاریخ به خودی خود به یک نشانه بدل شده‌اند که گرامیداشت و یادآوری آن‌ها در این کنسرت نمایش اتفاق می‌افتد و شاید باید خیلی زودتر این اتفاق می‌افتاد.

پیمان خازنی آهنگساز این اثر در پایان اظهار داشت: ترانه‌های شرقی یادآوری هنر هنرمندان بزرگ موسیقی ایرانی در دهه‌های ۳۰ تا ۵۰ است که شاهکارهای بزرگی را در موسیقی ما رقم زدند. آثاری که تا هنوز در میان مردم زمزمه می‌شود و این کار امثال من است که با نگرشی تازه و بازنویسی جدید از آن آثار به ادامۀ حیات آن‌ها در میان نسل جدید به ماندگاریشان کمک کنم. البته که در حال حاضر رفتن به سمت تنظیم تازه‌ای از چنین ترانه‌های ماندگاری کار دشوار و پیچیده‌ایست.

ترانه‌های شرقی از ۱۱ اسفند ماه جاری ساعت ۲۱ شب در پردیس تأتر شهرزاد  و از ۱۴ اسفند در دو سانس ساعت ۲۰ و ۲۲ روی صحنه خواهد رفت.

در این کنسرت نمایش نویسنده و کارگردان: جلال الدین دری، تهیه کنندگان: البرز زارع و مرجان رضاخان، بازیگران به ترتیب ورود به صحنه: رحیم نوروزی، شبنم قلی خانی، مهدی ابراهیمی، آزاده سیفی، صدف بهشتی، حسین میرزائیان، سعید زارعی، مهدیس هاشمی، رز زارع، امیرعلی دانایی، سمیرا حسینی، سپیده صباغ، خواننده صحنه: حجت اشرف‌زاده، آهنگساز: پیمان خازنی، مشاور تهیه کننده: محمد قدس، طراح صحنه: سعید یزدانی، طراح لباس: الهام شعبانی، طراح گریم: ملیسا احمدی، طراح گرافیک و عکاس: محمد صادق زرجویان، نوازنده پیانو: پیام سوری، نوازنده کمانچه: مجید مظاهری، نوازنده سازهای کوبه ای: مهدی ابراهیمی، دستیار اول کارگردان: سپیده صباغ، دستیار دوم کارگردان: پریسا ذوالفقاری و مهدی فرج‌وند، مدیر صحنه: هستی فرحی، امور تولید: امیرکورش اعرابی، طراح صدا: عرفان یزدی، روابط عمومی و امور رسانه: مریم شریعتی حضور دارند.

علاقمندان می‌توانند با مراجعه به تارنمای تیوال و هنر تیکت بلیت این کنسرت نمایش را تهیه کنند.

 

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه