رفتن به بالا
  • شنبه - ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۹
  • کد خبر : ۱۰۳۳۰
  • چاپ خبر : نادر مشایخی مدیر یک مدرسه شد

نادر مشایخی مدیر یک مدرسه شد

به نقل از امور رسانه‌ای پروژه، مدرسه موسیقی نادر مشایخی آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر آغاز به کار کرد. این مدرسه در نظر دارد، صرف‌نظر از کپی متدهای غربی در آموزش موسیقی، با توجه به مختصات فرهنگی ایران، نحوه جدیدی از تعلیمِ موسیقی که تمرکزش بر «چگونه آموختن» به جای «چه چیزی آموختن» است را در دستور کار […]

به نقل از امور رسانه‌ای پروژه، مدرسه موسیقی نادر مشایخی آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر آغاز به کار کرد. این مدرسه در نظر دارد، صرف‌نظر از کپی متدهای غربی در آموزش موسیقی، با توجه به مختصات فرهنگی ایران، نحوه جدیدی از تعلیمِ موسیقی که تمرکزش بر «چگونه آموختن» به جای «چه چیزی آموختن» است را در دستور کار قرار دهد.

در توضیحات تکمیلی این پروژه موسیقایی آمده است:

هنرجویانِ این مدرسه، علاوه بر آموزشِ یکی از واحدهای تخصصی (آهنگسازی، رهبری ارکستر، نوازندگی) امکان شرکت در دوره‌های ترمیک را نیز خواهند داشت. به این ترتیب هنرجویی که در رشته‌های تخصصی موسیقی آموزش می‌بیند، باید در زمینه سلفژ و دیکته، گوش کردن، خواندن، ساز شناسی، آواز جمعی، هم نوازی، هارمونی، کنترپوان و موسیقی معاصر نیز آموزش عملی ببیند.

نادر مشایخی که سال‌ها خود از منتقدانِ سرسخت آموزش موسیقی از هنرستان‌ها گرفته تا دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های آزاد است، بر این باور است که هنرجویان باید در زمینه دریافت، تفسیر و ارائه موسیقایی به شکل عملی آموزش ببینند. دریافت در موسیقی در وهله اول گوش کردن است و این مساله در آموزش باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. این مدرسه این امکان را هم فراهم کرده است که هنرجویان فقط در یک واحد درسی ثبت‌نام کنند اما مسئله اصلی این است که دریافتِ مدرکِ نهایی مدرسه‌ی ما، منوط به گذراندنِ برنامه تحصیلی ترمیک مدرسه است.

این مدرسه، برنامه تحصیلی ترمیک مخصوص به آموزش موسیقی کودکان و نوجوانان را نیز دارد. روش تدریس به این گروه سنی با محوریت علوم شناختی، در وهله اول به دقت در گوش کردنِ صداهای دنیای اطراف و موسیقی‌های مختلف و پس از آن آشنایی با سازهای مختلف برای انتخاب ساز مناسب برای هر فرد متمرکز است.

منبع: مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه