رفتن به بالا
  • شنبه - ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۱
  • کد خبر : ۲۳۲۴۰
  • چاپ خبر : جزییات نامه شورای عالی امنیت درباره کنسرت‌ها

جزییات نامه شورای عالی امنیت درباره کنسرت‌ها

آیین رونمایی از «سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» شنبه بیست و ششم خرداد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیین رونمایی از «سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» شنبه بیست و ششم خرداد ماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ […]

آیین رونمایی از «سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» شنبه بیست و ششم خرداد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیین رونمایی از «سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» شنبه بیست و ششم خرداد ماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر وزیر فرهنگ، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ، امیرحسین سمیعی مدیر کل دفتر موسیقی، قاسم رفعتی خواننده، مجید اخشابی خواننده، شاهین فرهت موسیقیدان، محسن نفر موسیقی دان، حمیدرضا نوربخش موسیقیدان، علیرضا قزوه شاعر و جمعی از اصحاب فرهنگ و رسانه حضور دارند.

سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» در جلسه ۸۹۵ مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی و بر اساس مصوبه جلسه ۴۵۴ مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۲۸ شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی (بنا به پیشنهاد شورای هنر و ستاد فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه) به تصویب رسیده است.

از جمله اهداف این سند می‌توان به تبیین نظری و عملی جایگاه حقیقی موسیقی در حکمرانی فرهنگی کشور، ارتقای آمایش نهادی و خط‌مشی‌گذاری یکپارچه و کارآمد در حوزه موسیقی و تقویت و ارتقا موسیقی تمدن‌ساز، تعالی‌گرا، اخلاق‌محور و هدفمند؛ متناسب با چشم‌انداز فرهنگی کشور در سطوح ملی، بین‌ المللی وایران فرهنگی اشاره کرد.

وزیر فرهنگ در ابتدای این مراسم با تبریک ایام دهه اول ذی‌الحجه گفت: یاد و خاطره رئیس جمهور و همراهانشان را گرامی می داریم و به ارواح پاک شهدای انقلاب درود می فرستیم. در وزارت فرهنگ در دولت سیزدهم بنای ما بر حل بسیاری از گره هایی بود که در سالیان مختلف ایجاد شده بود و شرایط به گونه ای رقم خورد که گویی امیدی برای باز شدن آنها وجود نداشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: حوزه فرهنگ و هنر متعالی است. استنباط ما در آغاز دولت این بود که به ویژه در وزارت فرهنگ در بخش های مختلف دچار مشکلات عدیده هستیم؛ بسیاری از مسایل و ابهامات حل نشده باقی مانده بود که در ابتدا این مسایل جمع آوری شد و با اساتید مختلف در این زمینه نشست هایی داشتیم و گلایه هایی را به ویژه در حوزه موسیقی مطرح می کردند.

اسماعیلی ادامه داد: مهم ترین نقدی که در گفت‌وگو های همه اصحاب این حوزه مشترک بود این بود که به لحاظ قانونی، خط مشی‌های کلی و کلان و اسناد بالادستی این حوزه دچار ابهامات متعددی است که باید حل شود و با رفت و آمد افراد شرایط این حوزه ها تغییر یابد. باید قانونمندی را در این حوزه حاکم کنیم.

رییس شورای عالی هنر گفت: بر همین اساس در شورای هنر بر سند موسیقی کار کردیم نه اینکه در دوره های قبل برای تدوین این اسناد کار نشده بود بلکه در موسیقی، سینما، تئاتر و هنرهای تجسمی بارها کارهایی انجام شده بود اما به دلیل ایراد ابهامات و فرایند دشواری که در مسیر بعضی از این‌ها ایجاد شده هیچ گاه به نتیجه نرسیده بود.

وی افزود: دقیقا در ایامی این سند ابلاغ شد که حواشی ای ایجاد شده بود؛ مشخصا به تصریح آمده است مسئول تشخیص و صدور مجوز برای برنامه های موسیقی وزارت فرهنگ است. متعاقب این کار شورای عالی امنیت ملی نامه ای را به شوراهای تامین استان ها ارسال و اعلام کرد از این به بعد هیچ مرجعی جز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حق ورود به موضوع صدور مجوز برنامه های موسیقی را ندارد.

وزیر فرهنگ در پایان گفت: باید از اهالی موسیقی و دوستان تشکر کنم که در مراحل تدوین این سند نظراتشان را گفتند، این سند نقطه همگرایی صنف، مردم و حاکمیت شد. در این سند همه بخش ها کاملا به صورت روشن پیش بینی شده است و البته شاید در مسیر اجرا نیازمند تکمیل و اصلاح باشیم که مسیر آن بسته نیست.

منبع: مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه