رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۸
  • کد خبر : ۲۳۱۱۱
  • چاپ خبر : بررسی تاثیر موسیقی بر اعصاب و روان نوجوانان در «جوانه‌ ها»

بررسی تاثیر موسیقی بر اعصاب و روان نوجوانان در «جوانه‌ ها»

مجله رادیویی «جوانه‌ها» در روز چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه با بخش های متنوع فرهنگی و هنری از رادیو فرهنگ پخش می‌شود. به گزارش خبر آوا و به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، مجله رادیویی «جوانه‌ ها» برنامه ای است که نوجوانان با همراهی «مریم قاسمی» در گروه آن را تدارک دیده اند. بررسی تاثیر […]

مجله رادیویی «جوانه‌ها» در روز چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه با بخش های متنوع فرهنگی و هنری از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

به گزارش خبر آوا و به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، مجله رادیویی «جوانه‌ ها» برنامه ای است که نوجوانان با همراهی «مریم قاسمی» در گروه آن را تدارک دیده اند. بررسی تاثیر موسیقی بر اعصاب و روان نوجوانان یکی از بخش های این برنامه است و در بخش مشاهیر این هفته نیز جلیل شهناز موسیقی‌دان و نوازندهٔ تار معرفی می‌شود.

جلیل شهناز در سال ۱۳۰۰ در اصفهان به دنیا آمد. تقریبا همه اعضای خانواده وی با موسیقی آشنایی داشتند و در رشته‌های مختلف هنر از جمله تار، سه‌تار، سنتور و کمانچه به مقام استادی رسیدند. او از کودکی به موسیقی علاقه‌مند شد و نواختن تار را نزد برادر بزرگ خود حسین شهناز که به خوبی ساز می‌نواخت، آغاز کرد.

در سال ۱۳۳۶ به دعوت سازمان رادیو به تهران آمد و در برنامه‌های گوناگونی مانند برنامه گل‌ها، ارکستر حسین یاحقی و … به عنوان تک‌نواز و همنواز به فعالیت پرداخت. وی همچنین در گروه «یاران ثلاث» (همراه با تاج اصفهانی و حسن کسایی) و گروه اساتید موسیقی ایران کنسرت‌های بسیاری را در داخل و خارج از ایران اجرا نمود.

شهناز در برنامه‌های جشن هنر شیراز نیز حضوری فعال داشت. وی در دههٔ ۱۳۶۰ همراه با فرامرز پایور (سنتور)، علی اصغر بهاری (کمانچه)، محمد اسماعیلی (تنبک) و سید محمد موسوی (نی) «گروه اساتید موسیقی ایران» را تشکیل داد و با این گروه، مسافرت‌های متعددی به کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشت. آلبوم کنسرت اساتید موسیقی ایران با آواز شهرام ناظری یکی از حاصل‌های این همکاری است.

وی در سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد. همچنین در ۲۷ تیر سال ۱۳۸۳، مدرک درجه یک هنری (معادل دکترا) برای تجلیل از یک عمر فعالیت هنری به جلیل شهناز اهدا شد. جلیل شهناز علاوه بر نواختن تار که ساز اختصاصی او بود، با نواختن سه‌تار، ویلون، سنتور، تمبک نیز آشنایی داشت. 

جلیل شهناز پس از تحمل یک دوره بیماری و همچنین به دلیل کهولت سن در صبح روز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ در سن ۹۲ سالگی درگذشت و پیکر او در قطعه هنرمندان بهشت‌ زهرا به خاک سپرده شد. 

کتاب «سرزمین‌سازها» که برای آشنایی کودکان‌ با انواع سازها است نیز در این برنامه معرفی می‌شود. کتاب سرزمین سازها برای مخاطبان سال‌های آخر دبستان و دوره‌ی راهنمایی نوشته شده است. ولی می‌تواند با هدایت پدران و مادران برای مخاطبان کم سال‌تر نیز کاربرد داشته باشد.

برنامه جوانه‌ها به تهیه کنندگی مریم قاسمی چهارشنبه‌ها ساعت ۱۲:۳۰ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه