رفتن به بالا
  • شنبه - 25 فروردین 1403 - 12:16
  • کد خبر : ۲۲۳۵۸
  • چاپ خبر : کتاب «گنجینه گلپا» به نویسندگی مسیح سام خانیانی منتشر شد
اکبر گلپایگانی

کتاب «گنجینه گلپا» به نویسندگی مسیح سام خانیانی منتشر شد

«گنجینه گلپا» عنوان یکی از تازه ترین آثار مکتوب منتشر شده در حوزه کتاب های پژوهشی موسیقی است که به قلم مسیح سام خانیانی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است. کتاب «گنجینه گلپا» به نویسندگی مسیح سام خانیانی در قالب تحلیل و بررسی موسیقایی آثار مرحوم اکبر گلپایگانی خواننده پیشگام موسیقی ایرانی در دسترس دوستداران […]

«گنجینه گلپا» عنوان یکی از تازه ترین آثار مکتوب منتشر شده در حوزه کتاب های پژوهشی موسیقی است که به قلم مسیح سام خانیانی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

کتاب «گنجینه گلپا» به نویسندگی مسیح سام خانیانی در قالب تحلیل و بررسی موسیقایی آثار مرحوم اکبر گلپایگانی خواننده پیشگام موسیقی ایرانی در دسترس دوستداران موسیقی ایرانی قرار گرفت.

معرفی مجموعه کامل آثار مرحوم گلپا در پروژه های «گلهای جاویدان»، «گلهای رنگارنگ»، «یک شاخه گل»، «برگ سبز»، « گلهای تازه»، «موسیقی ایرانی (ارکستر برنامه سوم)»، «بزم شاعران» و آثار متفرقه مشتمل بر اجراها، برنامه های رادیویی، محفل های خصوصی و کنسرت های داخلی و خارجی، انعکاس نظرات استادان موسیقی و شعر درباره آثار مرحوم گلپا، انعکاس فعالیت های این خواننده در حوزه رسانه، معرفی موسیقی دان ها، شاعران و هنرمندانی که با مرحوم گلپا همکاری و همچنین مجموعه تصاویری از این هنرمند پیشکسوت محتوای اصلی کتاب «گنجینه گلپا» را تشکیل می دهند.

علیرضا میرعلی نقی و حجت عبدی ویراستاران، حسن گلپایگانی تحلیل گوشه های آوازی، محمدجواد سام خانیانی بررسی اوزان شعری و مریم قدیم طراح جلد دیگر عوامل کتاب «گنجینه گلپا» را تشکیل می دهند.

اکبر گلپایگانی که سیزدهم آبان ماه سال ۱۴۰۲ دار فانی را وداع گفت، دهم بهمن ماه سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. این هنرمند در سال ۱۳۱۸ پس از ورود به دبستان فرهنگ به عنوان قاری قرآن مدرسه برگزیده شد و از این پس بود که به فراگیری مقدمات آواز و خوانندگی موسیقی ایرانی پرداخت.

وی در سال ۱۳۲۶ پس از تلمذ از محضر پدرش نخستین تجربه حضور در یک ارکستر و گروه کر را کسب کرد و در سال ۱۳۲۷ در انجمن موسیقی مدرسه نظام عضو شد. این هنرمند از سال ۱۳۲۸ به بعد با هنرمندان سرشناسِ موسیقی آشنا شد و آموزش را زیر نظر آنها آغاز کرد.

اکبر گلپایگانی

از جمله استادان اکبر گلپایگانی می‌توان به هنرمندانی همچون حسن یکرنگی، نور علی برومند، اسماعیل قهرمانی، ابوالحسن صبا، یوسف فروتن، محمد ایرانی مجرد، عبدالله دوامی، ادیب خوانساری، حسین طاهرزاده و سلیمان امیر قاسمی اشاره کرد.

این هنرمند پیشگام موسیقی ایرانی که از او به عنوان مرد حنجره طلایی موسیقی ایرانی یاد می‌شود، در سال ۱۳۳۵ به دعوت سازمان یونسکو با همراهی نورعلی برومند و علی اصغر بهاری برای اجرای آواز و موسیقی ایرانی برنامه‌ای را اجرا کرد.

«موی سپید»، «مست عشق»، «عقیق»، «دل ای دل»، «بزم عاشقان»، «روی برگی بنویس عشق»، «چرا عاشق نباشم»، «قدر محبت» از جمله آثاری است که در قالب آلبوم علاوه بر کنسرت و اجراهای زنده از اکبر گلپایگانی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

منبع: مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه