رفتن به بالا
  • دوشنبه - 13 فروردین 1403 - 12:16
  • کد خبر : ۲۲۲۰۸
  • چاپ خبر : ملودی‌هایی که در سوگ مولا تولید شدند

ملودی‌هایی که در سوگ مولا تولید شدند

هنرمندان مختلفی در سال‌های اخیر اقدام به انتشار تک آهنگ‌ها و آلبوم‌هایی با موضوع شهادت حضرت علی (ع) کرده اند که بسیاری از آنها دربرگیرنده حس و حال متفاوتی برای تجلیل از مولا هستند. طی سال‌های اخیر دستاوردهای ارزشمندی از سوی اهالی موسیقی برای تجلیل و گرامیداشت مقام والای حضرت علی (ع) چه در ایام […]

هنرمندان مختلفی در سال‌های اخیر اقدام به انتشار تک آهنگ‌ها و آلبوم‌هایی با موضوع شهادت حضرت علی (ع) کرده اند که بسیاری از آنها دربرگیرنده حس و حال متفاوتی برای تجلیل از مولا هستند.

طی سال‌های اخیر دستاوردهای ارزشمندی از سوی اهالی موسیقی برای تجلیل و گرامیداشت مقام والای حضرت علی (ع) چه در ایام مرتبط با ولادت، چه درایام عید غدیرخم و چه در ایام شهادت آن حضرت پیش روی مخاطبان قرار گرفته‌اند؛ محصولاتی که هریک تلاش کردند تا به سهم خود دربرگیرنده مفاهیم ارزشمندی از مقام گرامی حضرت امیرالمومنین (ع) در مناسبت‌های مختلف باشد. مناسبت‌هایی که در آن‌ها دوستداران این امام همام همواره عرض ارادتی ویژه به پیشگاه او دارند و تلاش می‌کنند به واسطه بهره مندی از محصولات فرهنگی، هنری و آیینی به این ارادت جلوه متفاوتی ببخشند.

ایام سوگواری شهادت حضرت علی (ع) بهانه مناسبی شد تا بار دیگر با رجعتی دوباره به برخی محصولات و آثاری که به واسطه هنرمندان عرصه‌های مختلف موسیقی در تجلیل از مقام والای امیرالمومنین (ع) طی سال‌های گذشته تهیه و تولید شده، خاطرات موسیقایی با این محوریت را مرور کنیم.

آنچه می‌خوانید معرفی اجمالی برخی از دستاوردهای ارزشمندی است که طی سال‌های گذشته در قالب آهنگ و ملودی یا به صورت مستقل یا در قالب آلبوم با محوریت سوگواری شهادت یا منقبت مقام والای حضرت علی (ع) پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

موسیقی‌هایی که در گزاره‌های رسانه‌ای قبلی نیز به معرفی آنها چه در قالبی مشروح و چه در قالبی مختصر پرداخته شده اما سال‌روز شهادت حضرت علیِ عالیِ اعلا (ع) دستمایه‌ای برای خاطره بازی دوباره با این ملودی‌ها و نغمات ماندگار شد.

محمد اصفهانی؛ «دیده بگشا»

تک آهنگ «دیده بگشا» از جمله آثار معتبر و پرطرفداری است که سال ۱۳۷۹ در قالب یکی از آثار آلبوم «ماه غریبستان» به خوانندگی محمد اصفهانی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

آلبوم «ماه غریبستان» از جمله آثار موسیقایی بود که توسط ستاد تکریم سال امام علی (ع) تولید شد و به نوعی یکی از آثار تازه موسیقی مذهبی در ژانر پاپ بود.

در قطعه «دیده بگشا» محمدعلی معلم دامغانی شاعر، علیرضا کهن دیری آهنگساز و محمد اصفهانی خواننده حضورداشتند.

خشایار اعتمادی؛ «خاک آستان علی»

«خاک آستان علی» یکی از تک آهنگ‌های مجموعه موسیقایی «فصل آشنایی» است که در دهه هفتاد با محوریت کرامت حضرت علی (ع) منتشر شد.

در این قطعه مظاهر مصفا شاعر، سید فواد حجازی آهنگساز و تنظیم کننده و خشایار اعتمادی به عنوان خواننده حضور داشتند.

این تک آهنگ از جمله آثار ماندگاری بود که در دهه هفتاد توانست با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شود و تبدیل به یکی از آثار پرطرفدار خشایار اعتمادی در حوزه خوانندگی شود.

مجید اخشابی؛ «غریب تنها»

قطعه «غریب تنها» نیز یکی دیگر از آثار منتشر شده در حوزه تولید تک آهنگ‌های مرتبط با حضرت علی (ع) است که چندین سال پیش به خوانندگی مجید اخشابی از شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

مجید اخشابی از جمله هنرمندانی است که طی سال‌های اخیر علاوه بر تولید آثار متعدد موسیقایی فعالیت‌های قابل توجهی را در عرصه ساخت و عرصه موسیقی‌هایی مرتبط با آیین‌های دینی و مذهبی کشورمان انجام داده است.

سهیل محمودی شاعر، علی بکان آهنگساز، مجید اخشابی خواننده گروه اجرایی این تک آهنگ را تشکیل می‌دادند که در قالبی ارکسترال ضبط شده بود.

محسن چاوشی؛ «عدل موثق»

تک آهنگ «عدل موثق» عنوان یکی از مجموعه آثار مذهبی محسن چاوشی خواننده شناخته شده موسیقی پاپ کشورمان است که سال ۱۴۰۱ در آستانه ایام سوگواری شهادت حضرت علی (ع) منتشر شد.

در این قطعه موسیقایی امید روزبه ترانه سرا، اشکان عرب تنظیم کننده، عادل روح نواز نوازنده گیتار الکتریک، بهروز میرزایی نوازنده گیتار آکوستیک، امیرحسین کیان پور نوازنده پن فلوت و دودوک گروه اجرایی را تشکیل می‌دهند.

رضا صادقی؛ «دستای یه مرد»

رضا صادقی هم از جمله خوانندگانی است که طی سال‌هایی که در عرصه‌های حرفه‌ای موسیقی پاپ فعالیت می‌کند، تلاش کرده تا آثاری را با مضامین آیینی و مذهبی پیش روی مخاطبان قرار دهد.

یکی از این آثار که در تجلیل مقام والای حضرت امیر توسط این خواننده تولید شد، اثری به نام «دستای یه مرد» است که چندی پیش در قالب یک تک آهنگ به مناسبت شهادت حضرت علی (ع) منتشر شد.

در این قطعه حمیدرضا صمدی شاعر، بابک زرین آهنگساز و رضا صادقی به عنوان خواننده حضور داشتند.

غلامرضا صنعتگر؛ «آخرین اذان»

غلامرضا صنعتگر نیز از جمله خوانندگان فعال عرصه موسیقی پاپ است که طی سال‌های اخیر آثار متعددی را در حوزه‌های آیینی و ملی منتشر کرده است.

این خواننده چندی پیش بود که با حمایت دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما نماهنگ «آخرین اذان» را به مناسبت شهادت حضرت علی (ع) منتشر کرد.

در این قطعه محمدمهدی سیار ترانه سرا، فرهاد برنجان آهنگساز و غلامرضا صنعتگر به عنوان خواننده حضور داشتند.

محمد علیزاده؛ «دستان مرا بگیر»

محمد علیزاده از خوانندگانی که همواره حضور فعالی در عرصه موسیقی تیتراژ و تولید تک آهنگ دارد، سال ۱۳۹۵ بود که همزمان با فرا رسیدن ایام گرامی شب‌های قدر و شهادت حضرت علی (ع) تک آهنگ «دستان مرا بگیر» را برای موسیقی تیتراژ ویژه مجموعه ترکیبی «ماه عسل» تولید کرد.

علیرضا آذر شاعر و دکلمه، محمد علیزاده آهنگساز و خواننده و شهاب اکبری تنظیم کننده گروه اجرایی این تک آهنگ را تشکیل می‌دادند.

علی فانی؛ «اعجاز خلقت»

علی فانی از خوانندگانی که اغلب مخاطبان او را با خوانش آثار مذهبی و ادعیه در قالبی متفاوت به ویژه قطعه «به طاها به یاسین» می‌شناسند، چندی پیش بود که قطعه «اعجاز خلقت» را منتشر کرد.

قطعه «اعجاز خلقت» از جمله آثار فانی محسوب می‌شود که در تجلیل از مقام والای حضرت علی (ع) در حوزه‌های مختلف انسانی و الهی منتشر شده است.

اکبر گلپایگانی؛ «علی مولا»

مرحوم علی اکبر گلپایگانی خواننده پیشگام موسیقی ایرانی هم چند دهه پیش تک آهنگی به نام «علی مولا» را در گرامیداشت مقام والای حضرت علی (ع) منتشر کرده است.

در این قطعه که گویا تولید آن به پنجاه سال پیش باز می‌گردد، امیر پازوکی به عنوان ترانه سرا و آهنگساز و مرحوم علی اکبر گلپایگانی که ارادت خاصی به حضرت امیر المومنین داشت به عنوان خواننده حضور داشتند.

میلاد هارونی؛ فرازهایی از مناجات حضرت علی

میلاد هارونی از خوانندگان فعال موسیقی کشورمان سه سال پیش بود که در آستانه آغاز فصل جدید فعالیت‌های خود قطعه‌ای برگرفته از مناجات حضرت علی (ع) در مسجد کوفه و دعای کمیل را منتشر کرد.

این قطعه در در سال‌روز شهادت حضرت علی (ع) و مشتمل بر فرازهایی از مناجات امیر مومنان در مسجد کوفه و دعای پرفیض کمیل بود.

منبع: مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه