رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۸
  • کد خبر : ۲۱۳۲۹
  • چاپ خبر : دوتارنواز خراسان شمالی به جشنواره موسیقی فجر راه یافت

دوتارنواز خراسان شمالی به جشنواره موسیقی فجر راه یافت

معاون هنری و امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: «جمشید ولی نژاد» دوتارنواز این استان به سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر راه یافت. به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی مسعود مرواری روز چهارشنبه اظهار کرد: این هنرمند عرصه موسیقی مقامی استان در ۲۴ بهمن […]

معاون هنری و امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: «جمشید ولی نژاد» دوتارنواز این استان به سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر راه یافت.

به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی مسعود مرواری روز چهارشنبه اظهار کرد: این هنرمند عرصه موسیقی مقامی استان در ۲۴ بهمن ماه جاری در فرهنگسرای ارسباران به اجرای موسیقی خواهد پرداخت و نوای دوتار موسیقی خراسان شمالی در این دوره از موسیقی فجر طنین انداز می شود.

وی افزود: اجراهای صحنه‌ای این دوره از جشنواره براساس اعلام دبیرخانه با حضور گروه‌های موسیقی در بخش‌های ردیف دستگاهی، نواحی، کلاسیک، بین‌الملل، ارکسترال، پاپ، کودک و نوجوان، بانوان و سرود است.

معاون هنری و امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی اظهار کرد: ۸۱ اجرا در ۷۲ سانس با حضور گروه‌های بین‌المللی در این جشنواره برگزار می شود.

وی گفت: هنرمندان از کشورهای هندوستان، بلژیک، عراق، ارمنستان، افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان و هلند در تالارهای پایتخت به هنرنمایی می پردازند.

سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به همت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران با همکاری بنیاد رودکی به دبیری رضا مهدوی از ۲۳ تا ۲۸ بهمن امسال در بخش‌های رقابتی (جایزه باربد) و غیررقابتی همزمان در تهران و استان‌های دیگر برگزار می شود.

شمال خراسان در برگیرنده شهرهای بجنورد، اسفراین و شیروان از مناطقی است که خواستگاه موسیقی در قالب نواهای کردی، ترکی و ترکمنی محسوب می شود و سازهای کمانچه، سورنا، دوتار، دهل و نی بر دستان نوازندگان این خطه شورآفرینی می کند.

مردم این دیار به گنجینه فرهنگ ها معروف هستند و این موضوع را می توان در سبک زندگی، آداب، رسوم و سلایق افراد به وضوح مشاهده کرد و این خود موجب جاذبه و متفاوت بودن این خطه شده است.

ویژگی خاص این سرزمین موجب شده تا موسیقی‌دان های زیادی از این خطه هنرور در سطح کشوری و ملی صاحب عنوان شوند و نام آوران این دیار باشند، امسال نیز هنرمندان این مرزو بوم در سی‌وهشتمین جشنواره موسیقی فجر شرکت کردند و همچون گذشته می درخشند.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه