رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۵
  • کد خبر : ۲۱۱۰۰
  • چاپ خبر : درگذشت یکی از مفاخر موسیقی ترکمن

درگذشت یکی از مفاخر موسیقی ترکمن

تاج وردی پیکر یکی از مهم‌ترین و موثرترین هنرمندان موسیقی منطقه بندرترکمن که شاگردان زیادی را هم تربیت کرده، در سن ۶۰ سالگی دارفانی را وداع گفت. پیمان بزرگ‌نیا پژوهشگر موسیقی نواحی ایران توضیح داد: تاج‌وردی پیکر یکی از موثرترین هنرمندان موسیقی منطقه ترکمن روز بیست و پنجم دی در سکوت خبری دارفانی را وداع […]

تاج وردی پیکر یکی از مهم‌ترین و موثرترین هنرمندان موسیقی منطقه بندرترکمن که شاگردان زیادی را هم تربیت کرده، در سن ۶۰ سالگی دارفانی را وداع گفت.

پیمان بزرگ‌نیا پژوهشگر موسیقی نواحی ایران توضیح داد: تاج‌وردی پیکر یکی از موثرترین هنرمندان موسیقی منطقه ترکمن روز بیست و پنجم دی در سکوت خبری دارفانی را وداع گفت. او یکی از هنرمندان مطرح دوتارنوازی منطقه ترکمن بود که شناخت بسیار دقیقی از موسیقی این منطقه داشت و توانست معرف خوبی برای شاخه‌های مختلف موسیقی این منطقه جغرافیایی از جمله «خیوه»، «آخال» و سایر سبک‌ها باشد.

وی افزود: مرحوم تاج‌وردی پیکر از جمله هنرمندانی بود که علاوه بر فهم و تسلط برای موسیقی ترکمن، داستان‌های قدیمی و اسطوره‌ای این منطقه را می‌شناخت و به واسطه این شناخت شاگردان و هنرمندان متعددی را هم به جامعه موسیقی نواحی و جشنواره‌ها معرفی کرد که از آن جمله می‌توان به طواق سعادتی و غفور امانیان اشاره کرد. این درحالی است که بسیاری از محققان و پژوهشگران عرصه موسیقی نواحی هم از او نکات زیادی یاد گرفتند حتی بنده که چندباری سعادت دیدار با او را داشتم. علاوه بر ویژگی‌های هنری که در این هنرمند پیدا کردم وی را یک ایران‌دوست واقعی دیدم که برایم بسیار ارزشمند بود. او دوستدار موسیقی نواحی تمام ایران بود که وقتی در جشنواره‌ها حضور پیدا می‌کرد، به تماشای آثار مختلف جشنواره می‌پرداخت.

بزرگ‌نیا گفت: متاسفانه او در سال‌های آخر عمرش به دلیل کم‌توجهی و بی‌مهری‌هایی که به موسیقی نواحی می‌شد، دچار افسردگی زیادی شده بود. فضایی که او را دچار بیماری فراموشی هم کرده بود. موضوعی که امیدوارم دیگر شاهد چنین روندی برای هنرمندان این عرصه نباشیم.

منبع: مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه