رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۹
  • کد خبر : ۱۸۱۷۹
  • چاپ خبر : جزییات همکاری «خانه موسیقی» با جشنواره موسیقی «امیرجاهد»

جزییات همکاری «خانه موسیقی» با جشنواره موسیقی «امیرجاهد»

دبیر هنری جشنواره موسیقی «امیرجاهد» با اشاره به ویژگی‌های برگزاری این رویداد هنری از نحوه همکاری هشت ساله خانه موسیقی با این رویداد موسیقایی سخن گفت. به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی «امیرجاهد»، حمیدرضا عاطفی دبیر هنری جشنواره موسیقی «امیرجاهد» و معاون اجرایی خانه موسیقی برگزاری این رویداد موسیقایی را حمایت‌ از فرهنگ شنیداری […]

دبیر هنری جشنواره موسیقی «امیرجاهد» با اشاره به ویژگی‌های برگزاری این رویداد هنری از نحوه همکاری هشت ساله خانه موسیقی با این رویداد موسیقایی سخن گفت.

به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی «امیرجاهد»، حمیدرضا عاطفی دبیر هنری جشنواره موسیقی «امیرجاهد» و معاون اجرایی خانه موسیقی برگزاری این رویداد موسیقایی را حمایت‌ از فرهنگ شنیداری مردم ایران و کشف استعدادهایی در بین جوانان و نوجوانان عنوان کرد.

وی درباره دیگر جزییات برگزاری جشنواره «امیرجاهد» گفت: از حدود هفت سال گذشته که تفاهم‌نامه همکاری با خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد را امضا کردیم، همکاری‌های متناوب و بعضاً مستمری داشته و داریم. جشنواره استاد امیرجاهد که امسال قرار است چهارمین و پنجمین دوره آن برگزار شود، یکی از آن همکاری‌هایی است که حدود ۸ سال گذشته آغاز کردیم.

البته به دلیل شیوع بیماری کرونا و همین‌طور مسایل دیگر، این جشنواره به تعویق افتاد، اما خوشحالیم امسال این جشنواره به همت خانه‌ موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد و همچنین خانه موسیقی ایران برگزار می‌شود.

عاطفی در مورد حمایت‌های خانه موسیقی از برگزیدگان جشنواره بیان کرد: یکی از حمایت‌هایی که از برگزیدگان این جشنواره از سوی خانه موسیقی انجام می شود، این است که برای نفرات اول تا سوم جشنواره تسهیلاتی ارایه خواهیم داد که بتوانند عضو خانه موسیقی شده و از مزایای عضویت خانه موسیقی بهره‌مند شوند. ضمن اینکه خانه موسیقی برگزیدگان را رصد خواهد کرد که اگر در ادامه تحصیلات هنری‌شان نیاز به مشورت و یا راهنمایی هنری و مسایلی از این قبیل داشتند، خدماتی به این هنرمندان ارائه شود.

دبیر هنری جشنواره درباره دیگر جزییات همکاری «خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد» با «خانه موسیقی ایران» افزود: سابقه خانه موسیقی دکتر معین و استاد امیرجاهد به چند دهه گذشته برمی‌گردد. همان‌طور که می‌دانید، این خانه منزل مسکونی مرحوم امیرجاهد بوده که بعدها با داماد این هنرمند که مرحوم محمد معین بود، هم‌جوار شده و در آنجا زندگی می‌کنند. پس از درگذشت این استادان، این دو منزل مسکونی با هم ادغام می‌شوند که در حال حاضر با همیاری، همکاری و همت شهرداری منطقه ۱۴ تهران، تبدیل به موزه شده است.

در این موزه بعدها با همت و تلاش برخی از دوستان از جمله مهدی سبحانی و مهدی مساح بیدگلی فعالیت‌هایی با محوریت ادبیات و موسیقی شکل می‌گیرد که خوشبختانه با استقبال اهالی منطقه ۱۴ تهران مواجه می‌شود. بنابراین خانه موسیقی به درخواست خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد برای تقویت بنیه موسیقی آن موزه پاسخ مثبت داد و حمایت‌هایی را انجام داد که این حمایت‌ها از حدود ۸ سال گذشته تاکنون ادامه داشته و برگزاری این جشنواره نیز یکی از همکاری‌ها و اتفاقات خوبی است که خانه موسیقی با هدف استعدادیابی و حمایت از جوانان و نوجوانان مستعد در عرصه موسیقی در تمامی شاخه‌های تک نوازی، دونوازی و گروه‌نوازی انجام داده است.

معاون اجرایی خانه موسیقی با اشاره به نحوه حمایت نهادهای مختلف از رویدادهای موسیقایی بیان کرد: انتظاری که از نهادهای مربوطه است، همان انتظار حدود چهار دهه‌ای است که ما مکررا اعلام می‌کنیم، اما متأسفانه گوش شنوایی نیست. به هر حال نهادهای مربوطه باید حمایت‌های لازم از جمله مادی و معنوی را داشته باشند و یا دست کم اگر حمایتی نیز صورت نمی‌گیرد، حداقل مانع فعالیت‌های خانه موزه و فعالیت‌های مشابه آن نشوند.

برگزاری جشنواره موسیقی استاد امیرجاهد، یک اتفاق خجسته و خوب در حمایت‌ از فرهنگ شنیداری مردم ایران به ویژه مردم تهران و هنرمندان نوجوانان و جوانانی است که آینده هنری آن‌ها در گرو همین برنامه‌های ساده است. شرایطی که حتم دارم استعدادهایی در بین آن‌ها کشف خواهد شد که در آینده می‌تواند تأثیرات بسزایی در فرهنگ شنیداری و موسیقی کشور ایجاد کند.

در نتیجه اگر هر یک از نهادهای مرتبط بتوانند ما را در این راه همیاری کنند سپاسگزار هستیم و از همین‌جا جا دارد از مجموعه برج آزادی تهران نیز تشکر کنیم که یکی از نهادهایی است که در این زمینه یار و همراه ما بودند و کمک شایانی به ما در برگزاری این جشنواره کردند.

چهارمین و پنجمین دوره جشنواره موسیقی «امیرجاهد» از ۱۱ تا ۲۶ آبان‌ در سالن برج آزادی تهران، خانه موزه امیرجاهد و سرای ابوذر برگزار خواهد شد.

منبع: مهر

اخبار مرتبط:

جشنواره موسیقی «امیر جاهد» برگزار می‌شود

جشنواره موسیقی امیرجاهد تمدید شد

برگزاری بخش رقابتی سومین جشنواره موسیقی «امیرجاهد»

برگزیدگان مرحله اول جشنواره موسیقی امیر جاهد مشخص شد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه