رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۳
  • کد خبر : ۱۷۵۳۹
  • چاپ خبر : موسیقی «رومانوها» در «ایل بانگ» رادیو فرهنگ‌

موسیقی «رومانوها» در «ایل بانگ» رادیو فرهنگ‌

برنامه «ایل بانگ» پنجشنبه ۱۳ و جمعه ۱۴ ‌مهر ماه به بررسی موسیقی نواحی ایران با محوریت قوم زرگر (رومانوها) اختصاص دارد. به گزارش خبرآوا و به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، صادق چراغی به عنوان کارشناس مجری در مجله موسیقی «ایل بانگ» پنجشنبه ۱۳ مهر ماه برای بررسی موسیقی قوم زرگر با نصرت‌اله […]

برنامه «ایل بانگ» پنجشنبه ۱۳ و جمعه ۱۴ ‌مهر ماه به بررسی موسیقی نواحی ایران با محوریت قوم زرگر (رومانوها) اختصاص دارد.

به گزارش خبرآوا و به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، صادق چراغی به عنوان کارشناس مجری در مجله موسیقی «ایل بانگ» پنجشنبه ۱۳ مهر ماه برای بررسی موسیقی قوم زرگر با نصرت‌اله زرگر پژوهشگر، نوازنده و خواننده قوم زرگر (رومانوها) درباره موسیقی این قوم کهن ایرانی گفتگو می‌کند و کارنامه هنری ایشان مرور می‌شود. همچنین در برنامه جمعه بخش دوم این گفتگو پخش می‌شود.

موسیقی قوم زرگر به علت همنشینی و همجواری با قشقایی‌ها و شاهسون‌ها و همچنین تکیه بر فرهنگ رومانی، لحن خاصی به خود گرفته است. این قوم به هر کجا که مهاجرت کرده موسیقی همان منطقه را به خود گرفته و چیزی به نام موسیقی بومی ندارند. 

زرگرهای آبیک و شهریار همان موسیقی عاشقی ترکی را می‌نوازند. موسیقی که در این قوم رایج است به سه زبان رومانی، آذری و فارسی به همراه ساز چگور که ساز اصلی رومانوها است اجرا می‌شود. استفاده از ساز چگور و شهرت نوازندگان ایل زرگر به «عاشیق» و اختصاص بخشی از موسیقی رومانی به قطعات آذری زبان، نشان‌دهنده پیوندهای عمیق و انداموار موسیقی رومانوها با موسیقی عاشیقی در آذربایجان است.

برنامه «ایل بانگ» به همت گروه ادب و هنر و به تهیه ‎کنندگی یلدا احتشامی و اجرای کارشناسی صادق چراغی، ساعت۲۰:۰۰ به مدت ۳۰ دقیقه روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

برنامه ایل بانگ

اخبار مرتبط:

«بانگ نای» ویژه برنامه بزرگداشت مولانا از رادیو فرهنگ

جشنواره موسیقی سنتی اقوام ایرانی در رادیو فرهنگ

نگاهی به موسیقی در «هنرنامه» رادیو فرهنگ

گشت و‌گذاری در دنیای موسیقی با نیستان رادیو فرهنگ

پخش قطعه اندک اندک در كاروان شعر ‌وموسیقی رادیو فرهنگ‌

یادی از علی اكبر شهنازی، نوازنده سرشناس تار در رادیو فرهنگ‌

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه