رفتن به بالا
  • یکشنبه - 22 مرداد 1402 - 15:32
  • کد خبر : ۱۶۷۲۱
  • چاپ خبر : برنامه‌های سوگواره عاشورایی «رستخیز عام» اعلام شد

برنامه‌های سوگواره عاشورایی «رستخیز عام» اعلام شد

سوگواره عاشورایی «رستخیز عام» ادای دینی هنرمندانه به ساحت سید و سالار شهیدان کربلاست، که در آخرین هفته از ماه محرم، از ۲۰ تا ۲۷ مرداد ماه ۱۴۰۲ در حوزه هنری انقلاب اسلامی درحال برگزاری است.‌ شب‌های دهه سوم مرداد ماه و هفته آخر محرم در حوزه هنری انقلاب اسلامی حال وهوای دیگری گرفته است. […]

سوگواره عاشورایی «رستخیز عام» ادای دینی هنرمندانه به ساحت سید و سالار شهیدان کربلاست، که در آخرین هفته از ماه محرم، از ۲۰ تا ۲۷ مرداد ماه ۱۴۰۲ در حوزه هنری انقلاب اسلامی درحال برگزاری است.‌

شب‌های دهه سوم مرداد ماه و هفته آخر محرم در حوزه هنری انقلاب اسلامی حال وهوای دیگری گرفته است. حیاط با کتیبه‌های مشکی آذین بسته و غرفه‌بندی شده است. هر غرفه به بخشی از سوگواره اختصاص و امشب برنامه‌های مخصوص خود را دارد. مهمانان در بدو ورود به رسم مهمان موازی هیات، با شربت و خرما و عدسی پذیرایی می‌شوند. شربت خنک زعفران به جان می‌نشیند. صدای نوحه حاج محمود کریمی در محوطه حوزه هنری طنین‌انداز شده است. استقبال خوبی از این رویداد بزرگ هنری شده است. در جای جای محوطه حوزه هنری، خانواده‌هایی را می‌توان دید که به همراه فرزندان قد و نیم‌قدشان برای بهره بردن از این سوگواره امشب به حوزه هنری آمده‌اند.

گالری استاد ابوالفضل عالی

نمایشگاه «نسخ و ادوات تعزیه» شامل مجموعه‌ای از ابزار و لوازم‌های تعزیه در بخش‌های البسه، ابزار و تجهیزات، ماسک‌ها و عروسک‌ها و نسخ تعزیه در گالری استاد ابوالفضل عالی برگزار است. این ابزار و ادوات دارای قدمتی کهن از دوره‌های مختلف صفویه، زندیه، قاجار و پهلوی را شامل می‌شود و از چهار بخش تخصصی «البسه»، «ابزار و تجهیزات»، «ماسک‌ها و عروسک‌ها» و «نسخ تعزیه» تشکیل شده است.

رؤیای مادرانه، ترسیم کودکانه

یک بخش جذاب این سوگواره بخش «قهرمان رویایی من» است. بخشی که به بچه‌های خردسال اختصاص دارد. در غرفه قهرمان رویایی من بچه‌ها در کنار پدر و مادرهایشان مشغول نقاشی‌اند. مادران و پدران قصه می‌گویند و فرزندان آن‌ها را به روی کاغذ با مدادهای رنگی ترسیم می‌کنند.

نقاشی زنده

نقاشی‌های عاشورایی بخش دیگری از رویداد رستخیز عام است که هنرمندان در محوطه پشت «تالار اندیشه» به صورت زنده نقاشی‌های عاشورایی را ترسیم می‌کنند. این بخش از سوگواره نیز مورد توجه بسیاری از مراجعان قرار گرفته است.

سالن مهر

سالن مهر حوزه هنری پر از کودکان و نوجوانانی است که به همراه خانواده‌هایشان برای تماشای نمایش «قهرمان کوچک» آمده‌اند. این نمایش عروسکی که به توسط حوزه هنری کودک و نوجوان به روی صحنه می‌رود، به طور هنرمندانه‌ای به واقعه کربلا می‌پردازد.

عطش وصل

نمایشگاه عکس «عطش وصل» به عکس‌های «حمید وکیلی» از پیاده روی اربعین اختصاص دارد. عکس‌ها از پایانه چزابه شروع می‌شود و به صحنه‌های زیبای پیاده روی اربعین ختم می‌شود.

آتلیه عکس کودک

خانواده‌هایی که همراهشان کودکان ۲-۵ سال بود غالباً به آتلیه عکس کودک سر می‌زنند و در دکور زیبای این آتلیه عکس‌های یادگاری عاشورایی از فرزندانشان می‌گیرند.

شب شعر

شب شعر ادبیات عاشورایی با عنوان «گنجشک و جبرئیل» برقرار است و استاد محمود حبیبی کسبی مجری برنامه و شاعران آئینی احمد بابایی، محمدرضا طهماسبی و مهدی سیار مهمانان این شب شعر عاشورایی هستند.

آواها و نواها

در بخش آواها و نواهای عاشورایی شاهد اجرای زنده موسیقی آئینی دکتر «محمد عبدالحسینی» هستیم که فضای سنتی آن در محوطه سبز پشت تالار اندیشه، اجرای موسیقی زیبایی اجرا را دو چندان کرده است.

مزار شهدای گمنام

در جوار مزار شهدای گمنام بساط تعزیه حضرت مسلم بن عقیل برقرار است. تعزیه خوان‌ها به رسم تعزیه خوانی غربت حضرت مسلم را در کوچه‌های کوفه به نمایش می‌گذارند.

مکتب مهر

غرفه مکتب مهر هم با هدف معرفی ظرفیت‌های آموزشی موجود در حوزه هنری و مرکز تخصصی آموزش و مکتب مهر به مدت یک هفته همراه با سایر برنامه‌های عاشورایی رستخیز عام فعال خواهد بود.

سوگواره عاشورایی ده

از سوگواره عاشورایی ده که مربوط به باشگاه ادبی بانوی فرهنگ است و داستانک‌های کوتاه عاشورا هم نباید غافل شد. این غرفه مورد استقبال نویسندگان جوان قرار گرفته است.

سوره مهر

غرفه سوره مهر هم اختصاص به کتاب‌هایی با سوژه محرم و عاشورا دارد که میزبان علاقه‌مندان است.

مرکز معماری

مرکز معماری هم در بخشی از رواق آئینه با آثار تصویرسازی شده از کتاب طوفان بکا، در سوگواره حضور دارد. این بخش هم در محوطه پشت تالار اندیشه قرار دارد.

رادیو تئاتر

رادیو تئاتر بخش دیگری از سوگواره عاشورایی رستخیز عام است که علاقه‌مندان خودش را دارد.

گالری خانه

در گالری خانه ۳۰ اثر نقاشی‌های عاشورایی از آثار گنجینه حوزه هنری از اساتید به نامی چون کاظم چلیپا، حسین خسروجردی، مرتضی اسدی به نمایش گذاشته شده است که نمی‌توان به راحتی از آن‌ها عبور کرد.

سوگواره عاشورایی «رستخیز عام» ادای دینی هنرمندانه به ساحت سید و سالار شهیدان کربلاست، که در آخرین هفته از ماه محرم، از ۲۰ تا ۲۷ مرداد ماه ۱۴۰۲ در حوزه هنری انقلاب اسلامی درحال برگزاری است.‌

منبع: مهر

اخبار مرتبط:

حوزه هنری سوگواره عاشورایی «رستخیز عام» را برگزار می‌کند

گروه کُرشباهنگ «نغمه‌های عاشورایی» را اجرا می‌کند

اجرای موسیقی نمایش عاشورایی علمدار در تالار وحدت

«خسوف» و نهایت ارادت یک آهنگساز به عاشورا

نماهنگ عاشورایی آذری «آی باتدی» منتشر شد

«نسل عاشورایی» نسل جدید را با نوحه‌های سنتی آشنا می‌کند

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه