رفتن به بالا
  • یکشنبه - 31 اردیبهشت 1402 - 14:44
  • کد خبر : ۱۵۳۲۱
  • چاپ خبر : جشن رونمایی از ثبت جهانی ساز عود در قشم برگزار شد

جشن رونمایی از ثبت جهانی ساز عود در قشم برگزار شد

جشن ثبت جهانی عود به منظور پاسداشت هنر ساختن و نواختن عود که به‌ طور مشترک به نام کشورهای ایران و سوریه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، با حضور مسئولان کشوری، هنرمندان و عود سازان، عود نوازان و عود شناسان کشور به ویژه منطقه تنگه هرمز و ساحل نشینان خلیج فارس در […]

جشن ثبت جهانی عود به منظور پاسداشت هنر ساختن و نواختن عود که به‌ طور مشترک به نام کشورهای ایران و سوریه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، با حضور مسئولان کشوری، هنرمندان و عود سازان، عود نوازان و عود شناسان کشور به ویژه منطقه تنگه هرمز و ساحل نشینان خلیج فارس در جزیره قشم برگزار شد.

محمد محسنی مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان در این خصوص افزود:‌ این جشن برای پاسداشت ثبت جهانی هنر ساختن و نواختن عود که به‌ طور مشترک به نام کشورهای ایران و سوریه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این جشن با حضور مسئولان کشوری، هنرمندان و عود سازان، عود نوازان و عود شناسان کشور به خصوص منطقه تنگه هرمز و ساحل نشینان خلیج فارس، با همکاری مدیریت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی منطقه آزاد قشم، ۳۰ اردیبهشت‌ ماه در جزیره قشم برگزار شد.

وی با بیان اینکه این ساز جهانی در ایران به هرمزگان هم استفاده و کاربرد دارد، ادامه داد: در این مراسم، از لوح ثبت جهانی این عنصر ناملموس بشری رونمایی می‌شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی هرمزگان اضافه کرد: برگزاری این جشن می‌تواند زمینه آشنایی بیشتر علاقه‌ مندان و پژوهشگران حوزه موسیقی به این ساز جهانی را فراهم کند.

«هنر ساختن و نواختن عود» به‌ عنوان هجدهمین عنصر میراث‌ فرهنگی ناملموس ایران در هفدهمین نشست کمیته بین‌ دولت‌ها پاسداری از میراث‌ فرهنگی ناملموس یونسکو در پرونده‌ای مشترک به نام ایران و سوریه ثبت جهانی شد.

عود از رده ‌سازهای زهی زخمه‌ای است که در غرب آسیا و شمال آفریقا رواج دارد و قدمت این ساز پنج هزار سال است و باربد و نکیسا از معروفترین عود نوازان ایرانی هستند.

 

خبرآوا / م. معیاریان

اخبار مرتبط:

زمان برگزاری جشن ثبت جهانی عود اعلام شد

برگزاری جشنواره جهانی ساز عود در جزیره هرمز

ساز عود در فهرست یونسکو ثبت شد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه