رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 27 مهر 1401 - 09:23
  • کد خبر : ۱۲۹۵۵
  • چاپ خبر : نعمت‌الله ستوده نوازنده سه‌تار و نی درگذشت

نعمت‌الله ستوده نوازنده سه‌تار و نی درگذشت

نعمت‌الله ستوده، هنرمند پیشکسوت موسیقی ایرانی به علت کهولت سن و در ۸۱ سالگی درگذشت. به گزارش خبرآوا، نعمت‌الله ستوده، هنرمند پیشکسوت موسیقی و نوازنده نی و سه‌تار هنرمند و سرپرست سابق گروه رادیو اصفهان به علت بیماری و کهولت سن درگذشت و به خاک سپرده شد. احمدرضا درّی، از دوستان نزدیک این هنرمند گفت: […]

نعمت‌الله ستوده، هنرمند پیشکسوت موسیقی ایرانی به علت کهولت سن و در ۸۱ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرآوا، نعمت‌الله ستوده، هنرمند پیشکسوت موسیقی و نوازنده نی و سه‌تار هنرمند و سرپرست سابق گروه رادیو اصفهان به علت بیماری و کهولت سن درگذشت و به خاک سپرده شد.

احمدرضا درّی، از دوستان نزدیک این هنرمند گفت: مرحوم استاد نعمت‌الله ستوده، هنرمند پیشکسوت موسیقی و نوازنده نی و سه‌تار بود که به دلیل بیماری و کهولت سن فوت کرد و به خاک نیز سپرده شد. او با بیان اینکه آشنایی او با مرحوم ستوده به حضور در یکی از محفل‌های موسیقیایی خانه شاطر رمضان بازمی‌گردد، ادامه داد: استاد ستوده مردی وارسته و بی‌نظیر و بی‌ریا بود. نمونه‌ای از ویژگی او همین است که وصیت کرده بودند در زمان فوتشان هیچ‌گونه مراسمی برای او برپا نشود و حتی خاک‌سپاری او را نیز اعلام نکنند تا مزاحمتی برای مردم ایجاد نشود. حتی وصیت کرده بود که در قطعه هنرمندان به خاک سپرده نشود و به همین دلیل به وصیت این استاد وارسته عمل شد.

وی گفت ستوده بازنشسته آموزش‌ و پرورش بود و در کنار آن به فعالیت در زمینه موسیقی و نواختن نی و سه‌تار نیز می‌پرداخت و مدت‌ها در کنار دیگر بزرگان عرصه موسیقی در برنامه گلها نیز فعالیت داشت.

سید نعمت‌الله ستوده یکم فروردین‌ماه سال ۱۳۲۰ خورشیدی در شهر اصفهان متولد شد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه و مقطع لیسانس دانشگاهی را در زادگاه خود اصفهان به پایان برد و سپس در سال ۱۳۴۱ برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی به تهران آمد و هم‌زمان موسیقی را آغاز کرد. او ابتدا به نواختن نی روی آورد و بعد از آن برای فراگیری و نواختن سنتور و فلوت نزد ایرج طاهری رفت و هم‌زمان به مشق سه‌تار نزد احمد عبادی پرداخت. سپس در محضر عبدالحسین خان برازنده ردیف‌های موسیقی اصیل ایرانی را بر روی نی پیاده کرد.

نعمت‌الله ستوده مدتی نیز از حضور نصرالله خان زرین پنجه بهره برد و در سال ۱۳۴۶ با حسن کسائی آشنا شد و از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۵۷ در خدمت حسن کسائی و جلال‌الدین تاج اصفهانی تدریس موسیقی اصیل و سنتی ایران را در مرکز فرهنگی رادیو و تلویزیون اصفهان به عهده داشت. این هنرمند فقید که سال ۱۳۷۲ از آموزش‌ و پرورش بازنشسته شد از سال ۴۶ تا ۵۶ در رادیو فعالیت داشت و سرپرست گروه رادیو اصفهان بود.

خبرآوا / م. معیاریان

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه