رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
  • کد خبر : ۱۲۵۹۶
  • چاپ خبر : کتاب «ردیف مرتضی محجوبی برای پیانو» منتشر شد

کتاب «ردیف مرتضی محجوبی برای پیانو» منتشر شد

کتاب «ردیف مرتضی محجوبی برای پیانو» به روایت فخری ملک پور تألیف شهرام محذوف به تازگی توسط انتشارات موسیقی عارف منتشر و راهی بازار نشر شده است. دست‌نوشته‌های مرتضی محجوبی به صورت کامل و صحیح به خط نت بین‌المللی برگردانده شده است. در بهار ۱۳۹۸ در قالب کتاب «ردیف مرتضی محجوبی برای پیانو» با همکاری […]

کتاب «ردیف مرتضی محجوبی برای پیانو» به روایت فخری ملک پور تألیف شهرام محذوف به تازگی توسط انتشارات موسیقی عارف منتشر و راهی بازار نشر شده است.

دست‌نوشته‌های مرتضی محجوبی به صورت کامل و صحیح به خط نت بین‌المللی برگردانده شده است. در بهار ۱۳۹۸ در قالب کتاب «ردیف مرتضی محجوبی برای پیانو» با همکاری استاد فخری ملک‌پور، شاگرد وفادار و یگانه مکتب‌دار سبک استاد مرتضی محجوبی منتشر شده است. در این کتاب چهار گفتار به قلم: فخری ملک‌پور، علی رهبری، شاهین فرهت و میرعلیرضا میرعلی‌نقی وجود دارد.

نگارش این کتاب که دارای ۱۲ مقام (شامل ۷ دستگاه و ۵ آواز) است، سه سال طول کشیده است و شهرام محذوف تمامی پیش درآمدها، قطعات ضربی، تصنیف‌ها و رِنگ‌ها را تنظیم کرده است. هدف از انتشار این کتاب، زنده نگه‌داشتن ردیف‌های موسیقی اصیل ایرانی و تکنیک منحصر به فرد مرتضی محجوبی برای پیانو ایرانی است تا تمامی هنرجویان و علاقه‌مندان این مکتب بتوانند از آن استفاده کنند.

در این کتاب سعی شده است که از علامت‌ها و اختصارات بین‌المللی موسیقی استفاده شود که نوازندگانی که فقط موسیقی غربی را آموزش دیده‌اند نیز بتوانند نت‌های نوشته شده در این کتاب را (بعد از تغییر کوک پیانوی خود از غربی به ایرانی) اجرا کنند.

ردیف‌های سازی مرتضی محجوبی از نظر نوشتار همان‌طور که در دست‌نوشته‌های ایشان هم بوده، تمام فاصله بین نت‌ها در قسمت آوازی را با مقیاسی که خودشان و نوازنده در ابتدا می‌تواند مشخص کند، گفته شده است.

در نت‌های بین‌المللی نوشته شده در این کتاب سعی شده که از سکوت‌ها به صورت دقیق بین قطعات آوازی همانند دست‌نوشته‌های مرتضی محجوبی برای راحتی و دقیق‌تر اجرا شدن قطعات، استفاده شود. شباهت بیشتری به آنچه که در دست‌نوشته‌ها وجود دارد و ثبت شده است، داشته باشد. سکوت‌های نوشته شده در این کتاب نسبت به ردیف‌های کتاب‌های دیگر، بیشتر و با حساسیت بالاتر و دقیق‌تری قرار گرفته است.

 

منبع: مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه