رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۸
  • کد خبر : ۱۱۶۴۰
  • چاپ خبر : موسیقی در جامعه ما متولی ندارد

موسیقی در جامعه ما متولی ندارد

ابوالفضل حیاتی، مدرس موسیقی و آهنگساز درباره علت گرایش جوانان به موسیقی‌های نابهنجار اظهار کرد: یکی از دلایل مهمی که می‌توان در این زمینه به آن اشاره کرد این است که ما ذائقه شنونده‌هایمان را از بین برده‌ایم. وی افزود: وقتی کار ارزشمندی ساخته می‌شود و مخاطب نداشته باشد، هنرمند نیز مجبور می‌شود که سطح […]

ابوالفضل حیاتی، مدرس موسیقی و آهنگساز درباره علت گرایش جوانان به موسیقی‌های نابهنجار اظهار کرد: یکی از دلایل مهمی که می‌توان در این زمینه به آن اشاره کرد این است که ما ذائقه شنونده‌هایمان را از بین برده‌ایم.

وی افزود: وقتی کار ارزشمندی ساخته می‌شود و مخاطب نداشته باشد، هنرمند نیز مجبور می‌شود که سطح کیفی کارش را پایین بیاورد که نتیجه‌اش می‌شود روندی که در حال حاضر به آن دچار شده‌ایم.

حیاتی ادامه داد: وقتی جوانان از لحاظ اقتصادی و اجتماعی در یک خفقان به سر می‌برند این موضوع برایشان تبدیل به یک عقده می‌شود و در نتیجه عصیان‌گر می‌شوند و تمایلی به فکر کردن ندارند و هر چه به خوردشان دهند می‌پذیرند.

مدرس موسیقی گفت: یکی دیگر از دلایلی که می‌توان در این زمینه به آن اشاره کرد این است که متاسفانه در منظر مدیران و مسئولان کشور، فرهنگ آخرین موضوعی است که مهم به نظر می‌رسد و چندان برای آن ارزش قائل نیستند.

وی همچنین با اشاره به خط قرمزهای ارشاد عنوان کرد: خط قرمزهایی که این سازمان جلوی پای هنرمندان می‌گذارد موجب از بین رفتن خلاقیت آنان می‌شود و نمی‌توان انتظار ارائه کارهای خوب را از آنان داشت.

حیاتی افزود: البته مشکل دیگری که در این بین بر همه این مسائل دامن زده است همه‌گیری کروناست که البته این بیماری در همه کشورها باعث به وجود آمدن مشکلاتی شد اما این مشکلات در کشور ما به گونه‌ای دیگر بود.

مدرس موسیقی گفت: کرونا در ایران باعث شد تا بسیاری از برنامه‌ها به صورت آنلاین برگزار شود، اما وقتی موسیقی متولی نداشته باشد این موضوع به شکلی آسیب‌رسان ادامه پیدا می‌کند چرا که وقتی کسی نیست تا تعریف و ملاکی برای کیفیت تعیین کند هر کسی می‌تواند داعیه استاد بودن داشته باشد.

وی با اشاره به این موضوع گفت: طی اتفاقاتی که در این دو سه سال اخیر افتاد هرکسی برای خود در اینستاگرام صفحه‌ای ایجاد کرد و داعیه معلم شدن داشت، همین مسئله موجب شد که چارچوب و اسلوبی که باید ادامه پیدا می‌کرد به هم بخورد و قوانین خراب شود.

حیاتی در پایان تاکید کرد: موسیقی در کشور ما به شدت به هم ریخته است و باندبازی در آن موج می‌زند و انگار این عرصه تنها در دستان یک عده خاص می‌چرخد که امیدوارم این روند هر چه سریع‌تر درست شود.

منبع: ایسکانیوز

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه