رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۶
  • کد خبر : ۲۲۷۴۲
  • چاپ خبر : کتاب «آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی» منتشر شد

کتاب «آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی» منتشر شد

کتاب «آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی» به قلم سپهر سراجی توسط نشر ماهور منتشر شد. به گزارش خبر آوا و به نقل از خانه موسیقی ایران، در باب گفتمان ها و مسئله هویت کتابی با عنوان «آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی» توسط سپهر سراجی تالیف و با همکاری انتشارات ماهور روانه بازار شده است. مقدمه […]

کتاب «آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی» به قلم سپهر سراجی توسط نشر ماهور منتشر شد.

به گزارش خبر آوا و به نقل از خانه موسیقی ایران، در باب گفتمان ها و مسئله هویت کتابی با عنوان «آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی» توسط سپهر سراجی تالیف و با همکاری انتشارات ماهور روانه بازار شده است.
مقدمه این کتاب توسط آقای دکتر ساسان فاطمی نگاشته شده است. نگارنده در ارتباط با انگیزه و ماهیت تالیف و انتشار این کتاب چنین توضیح داد:

«در دوران نوجوانی که بسیار پیگیر مباحث نظری، به‌ ویژه مسئله‌ نوگرایی و ضرورت آن، در حوزه‌ موسیقی ایرانی بودم، موضوع چندصدایی در موسیقی ایرانی بحثی داغ و پرطرفدار بود. دغدغه و سودای موسیقیِ ایرانی چندصدایی‌ شده به اَشکال مختلف در آثار و گفتار موسیقی‌دانان ایرانی موج می‌زد و همچنان نیز کمابیش ادامه دارد.

در همین دوران و هنگام تحصیل در رشته‌ آهنگسازی کم‌کم متوجه شدم که اگر به جای طرح این سؤال که «موسیقی ایرانی را چرا و چگونه باید چندصدایی کرد؟»، بپرسیم: «بنیادها و مبانی نظری آهنگسازی در موسیقی ایرانی چیست؟»، آنگاه می‌توانیم به سؤال نخست نیز راحت‌تر پاسخ دهیم، چرا که چندصدایی خود یکی از سرفصل‌های دانش و فنی بزرگ‌تر، یعنی آهنگسازی، محسوب می‌شود.

بنابراین با مرور زمان به این نتیجه رسیدم که باید پرسش‌ها به‌جای چندصدایی، هارمُنی و کنترپوان، به چیستی، چرایی و چگونگی «آهنگ‌سازیِ موسیقیِ ایرانی» معطوف شود.»

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه