رفتن به بالا
  • سه شنبه - 22 اسفند 1402 - 14:11
  • کد خبر : ۲۱۸۸۲
  • چاپ خبر : علی قمصری نامزد دریافت جایزه جهانی «براوو» شد

علی قمصری نامزد دریافت جایزه جهانی «براوو» شد

جایزه «براوو» یكی از جوایز معتبر جهانی در عرصه هنر و فرهنگ است. این جایزه تلاش می‌كند تا جایگاه روسیه را به عنوان مركز دنیای فرهنگی اوراسیا تقویت كند. به طور كلی در جایزه براوو سفیران كشورهای مختلف در مراسم شركت می‌كنند و مهمانان افتخاری این جوایز می‌شوند. جایزه «براوو» بهترین‌های سال را در بخش‌های […]

جایزه «براوو» یكی از جوایز معتبر جهانی در عرصه هنر و فرهنگ است. این جایزه تلاش می‌كند تا جایگاه روسیه را به عنوان مركز دنیای فرهنگی اوراسیا تقویت كند. به طور كلی در جایزه براوو سفیران كشورهای مختلف در مراسم شركت می‌كنند و مهمانان افتخاری این جوایز می‌شوند.

جایزه «براوو» بهترین‌های سال را در بخش‌های مختلف موسیقی مانند آلبوم كلاسیك سال، سالن كنسرت/ تئاتر سال، بهترین هنرمند جدید سال، بهترین اجرای مدرن از یك اثر كلاسیك، باله سال، بهترین خواننده مرد كلاسیك، بهترین خواننده زن كلاسیك، اركستر سال، رهبر اركستر سال، اپرای سال و ستاره جهانی معرفی می‌كند.

همچنین این جایزه برای موسیقی پاپ هم برگزیدگانش را در بخش‌های مختلف معرفی می‌كند.

امسال و برای نخستین بار هنرمندی از موسیقی ایران؛ علی قمصری آهنگساز و نوازنده تار، بم‌تار، سه‌تار، گیتار، باغلاما به این رویداد جهانی دعوت شده است تا علاوه بر نامزدی دریافت یكی از جوایز این رویداد، اجرایی به همراه اركستر سمفونیك مسكو داشته باشد.

قمصری درباره حضورش در این رویداد در یادداشتی نوشته است: «به مهر یزدان، برای یكی از معتبر و مهمترین جوایز جهانی كاندید شده‌ام. اولین بار است كه در این رویداد ‌نماینده‌ای از ایران كاندید می‌شود. خلق موسیقی و نواختن برای شما بهترین هدیه خدا به من است، اما همزمانی اتفاقی این رویداد با نوروز را به فال نیك می‌گیرم و در آن حضوری موسیقایی خواهم داشت. امیدوارم كه با همدلی شما و همسو كردن انرژی زیبایتان با حضورم، با دستی خالی از این رویداد باز نگردم.

در تالار تاریخی بولشوی به همراه اركستر سمفونیك مسكو، قطعه‌ «برگ» را خواهم نواخت و شانس خود را برای سربلند شدن امتحان خواهم كرد. باشد كه هنر، فریاد رسای صلح باقی بماند و تار ایرانی، صدای رسای ایرانمان شود و هدیه‌ای در لحظه‌ شكفتن سال جدید برای شما داشته باشم.»

جایزه «براوو» در روسیه به قدری با اهمیت است كه در مهمترین تالار روسیه یعنی تالار تاریخی بولشوی برگزار می‌شود. از جمله معیارهای این جایزه برای انتخاب نامزدها و برگزیدگانش می‌توان به هیاتی از داوران متخصص اشاره كرد كه به شكلی كاملا حرفه‌ای، هنرمندان كشورهای مختلف و آثارشان را در نظر می‌گیرند. همچنین برای این رویداد، میزان فروش آثار، استقبال مخاطبان و حتی میزان بازدید آثار در فضای مجازی هم اهمیت دارد.

علی قمصری آهنگساز و نوازنده سازهای نوازنده تار، بم‌تار، سه‌تار، گیتار و باغلاما متولد ۱۳۶۲ در تهران، آموزش موسیقی را در هنرستان موسیقی آغاز كرد. او دوره‌ راهنمایی و دبیرستان را در هنرستان عالی موسیقی گذراند و در عین حال دیپلم رشته ریاضی فیزیك را نیز كسب كرد. همزمان با ورود به دانشگاه برای پیگیری تحصیلات آكادمیك در رشته موسیقی، در ۱۸ سالگی اركستری به‌ نام سرمد تأسیس كرد و در آن به ‌عنوان سرپرست، آهنگساز و نوازنده مشغول به فعالیت شد. قمصری در همین دوره عنوان نخست جشنواره موسیقی جوان را هم از آن خود كرد.


وی زمانی شهرت یافت كه در ۲۲ سالگی، آلبوم نقش خیال (۱۳۸۴) را با خوانندگی همایون شجریان آهنگسازی كرد. قمصری آهنگساز چند آلبوم دیگر این خواننده از جمله آب، نان، آواز (۱۳۸۸) و چه آتش‌ها (۱۳۹۲) بوده است. قمصری اجراهای متعددی در ایران داشته ‌است. او همچنین در كشورهای فرانسه، مراكش، اسپانیا، سوئیس، كانادا، آلمان، هلند، سوئد و ایالات متحده آمریكا برنامه اجرا كرده‌ است.

همچنین قمصری به پژوهش در زمینه هارمونی در موسیقی سنتی ایرانی می‌پردازد. از فعالیت‌های مرتبط او در این زمینه می‌توان به كتاب هارمونی موسیقی ایرانی كه سال ۱۳۹۱ منتشر كرد و برگزاری دوره‌های آموزشی در این‌ باره اشاره كرد. همچنین در آثاری كه آهنگسازی كرده نیز سبك خاصی از هم‌نوازی او دیده می‌شود كه برای نمونه می‌توان به استفاده از چهار كمانچه در آلبوم سرو روان اشاره كرد.

تاكنون قمصری در قالب پروژه تار ایرانی به شهرهایی همچون قزوین، تهران، شیراز، تبریز، اردبیل، كردستان، كرمانشاه، ایلام، خرم‌آباد، بروجرد، سنندج، صحنه، كنگاور، قوچان، گرگان، خوزستان، تربت‌جام، شهركرد، مشهد، نیشابور، توس، بجنورد، مهاباد، زابل، سیستان، چابهار،‌ بیرجند، سبزوار، تالش، گنبد كاووس، زنجان، كاشمر، شوشتر، بندرعباس، قم، مشهد، جلفا، قشم، كرمان، رفسنجان، بم، بابل، یزد، میبد، رشت، كرج، بوشهر و فیروزآباد سفر كرده است. وی امسال به همراه سهراب پورناظری كنسرت «در هوای بی‌چگونگی» را به روی صحنه برد.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه