رفتن به بالا
  • سه شنبه - 19 دی 1402 - 12:15
  • کد خبر : ۲۰۷۲۹
  • چاپ خبر : همبستگی اقوام جذابیت موسیقی نواحی را بیشتر می‌کند

همبستگی اقوام جذابیت موسیقی نواحی را بیشتر می‌کند

ابراهیم جرجانی سرپرست گروه موسیقی ترکمن گفت: موسیقی ترکمنی پیچیده و پرتکنیک است با این حال جوانان زیادی این روزها در ترکمن صحرا جذب آن می‌شوند که باعث خوشحالی است. ابراهیم جرجانی سرپرست گروه موسیقی ترکمنی در حاشیه اجرایشان در شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی به همراه میثم شاعری، حاجی محمد ایری و حمید بک زاده […]

ابراهیم جرجانی سرپرست گروه موسیقی ترکمن گفت: موسیقی ترکمنی پیچیده و پرتکنیک است با این حال جوانان زیادی این روزها در ترکمن صحرا جذب آن می‌شوند که باعث خوشحالی است.
ابراهیم جرجانی سرپرست گروه موسیقی ترکمنی در حاشیه اجرایشان در شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی به همراه میثم شاعری، حاجی محمد ایری و حمید بک زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا گفت: در این جشنواره تکنوازی نی زبانک و زنبورک را داشتیم. سپس تکنوازی کمانچه و در نهایت هم موسیقی با کلام «زیبا گزل»و «تشنید» و دو تا با آهنگ «دوست محمد» را اجرا کردیم.

وی افزود: موسیقی‌های بکر در کشورمان زیاد داریم ، از دیرباز هم بین اقوام همبستگی بوده و جشنواره نواحی هم این همبستگی را بیشتر می‌کند.

جرجانی با اشاره به اینکه وجود چنین جشنواره‌هایی تنلگری برای اهالی هنر است، گفت: جشنواره این حس مشترک را بین هنرمندان ایجاد می‌کند که ما موسیقی‌های خالص زیادی در کشورمان داریم وسعی می‌کنیم در جشنواره‌ها ارتباط مناسبی با دیگر اقوام بگیریم.

وی با بیان اینکه موسیقی ترکمنی را هنرمندان خیلی دوست دارند و پرطرفدار است، گفت: نیاز داریم که پژوهشگران، محققان و اساتید بیشتری روی آن کار کنند؛ چراکه پیچیدگی و تکنیک آن زیاد است، رسانه‌ها و صدا و سیما بیشتر باید بر آن کار کنند تا به دیگر نقاط کشور و دنیا معرفی شود.

وی آسیب کنونی این نوع موسیقی را عدم شناخت آن به شمار آورد و گفت: خیلی از هنرمندان در ترکمن صحرا الان فعال هستند، من هم می‌بینم که ده ‌ها برابر از گذشته هنرمندان الان به موسیقی‌های نواحی در این خطه روی آورده‌اند و این گرایش خیلی خوب است. حتی یادم می‌آید که سال‌های قبل که به جشنواره نواحی می‌آمدم خیلی ناامید بودم اما الان شرایط را به دلیل فعالیت هنرمندان جوانتر بهتر می‌بینم.

منبع: آنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه