رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۳
  • کد خبر : ۱۸۹۱۲
  • چاپ خبر : کتاب آموزش تنبک فولکلوریک لرستان منتشر شد

کتاب آموزش تنبک فولکلوریک لرستان منتشر شد

کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان نوشته بابک پیمانی با پرداختن به ریتم‌های مختلف منطقه لرستان و نُت‌نگاری این ریتم‌ها، منتشر شد. بابک پیمانی نوازنده سازهای کوبه‌ای که سابقه‌ای طولانی در عرصه موسیقی کشورمان دارد، به تازگی کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان را منتشر کرده است. پیمانی درباره این کتاب گفت: بخش زیادی از موسیقی و […]

کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان نوشته بابک پیمانی با پرداختن به ریتم‌های مختلف منطقه لرستان و نُت‌نگاری این ریتم‌ها، منتشر شد.

بابک پیمانی نوازنده سازهای کوبه‌ای که سابقه‌ای طولانی در عرصه موسیقی کشورمان دارد، به تازگی کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان را منتشر کرده است.

پیمانی درباره این کتاب گفت: بخش زیادی از موسیقی و ریتم‌های فولکلوریک که در طول تاریخ نواخته شده نُت‌نگاری نشده است و من از همان ابتدای یادگیری این ساز دغدغه این موضوع را داشتم چراکه عدم وجود سیستم آموزشی، نوازنده را با مشکل مواجه می‌کند.

وی ادامه داد: سال‌ها به صورت دست‌نویس ریتم‌هایی را که به صورت گوشی یادگرفته بودم، می‌نوشتم و بعدها به هنرجویان ارایه می‌کردم. تااینکه تصمیم گرفتم سیستم آموزشی طراحی کنم که به صورت تخصصی انتقال‌دهنده ریتم‌های فولکلوریک لرستان به نسل‌های بعدی باشد. فراموش نکنیم که این ریتم‌ها بسیار ارزشمند هستند و قدمت چندهزار ساله دارند.

این نوازنده موسیقی کشورمان اظهار کرد: آغازگر این کتاب تمرینات تخصصی برای نواختنِ ریتم‌های موسیقی لرستان است و پس از آن ریتم‌هایی مانند سنگین سماع، سه‌پا، اوشاری (عشایری) و دوپا با نُت‌نگاری ارائه می‌شود. این ریتم‌ها در طول تاریخ چند هزارساله‌ای شکل گرفته‌اند که همراه با رقص و مراسم‌های آیینی اجرا شده‌اند.

پیمانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ریشه تمام ریتم‌ها در تاریخ، ریتم‌های فولکلوریک هستند که نوع اجرای این ریتم‌ها کاملا متفاوت است؛ جنس ضربات، ناحیه تولید صدا روی ساز و تکنیک‌های نوازندگی بسیار متفاوت هستند؛ به عنوان مثال تُم در موسیقی دستگاهی با دستِ بسته، ولی در موسیقی فولکلوریک با دستِ باز اجرا می‌شود، یا ضربه شلاقی (اسلپ) که در این کتاب برایش علامتی خاص در نظر گرفته شده است.

وی درباره استفاده از خط حاملِ سه‌خطی برای نگارشِ نُت‌ها در این کتاب توضیح داد: برای نگارش این کتاب با نظر استاد نوید افقه که مقدمه کتاب را هم نوشته‌اند از خط حامل سه خطی استفاده شده است.

پیمانی درباره اهمیت یادگیری این ریتم‌ها برای نوازندگان سازهای کوبه‌ای تاکید کرد: یادگیری این ریتم‌ها برای نوازندگانی که در موسیقی کلاسیک ایرانی فعالیت می‌کنند لازم و ضروری است؛ چراکه هم از نظر فنی به دلیل جابه‌جایی اَکسنت‌ها و فیگورهای رتیمیک بسیار حایز اهمیت هستند و هم از نظر ریشه‌ای و تاریخی و درک ریتم فولکلوریک، برای نوازندگان سازهای کوبه‌ای بسیار مفید خواهند بود.

در کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان، تمام مطالب به صورت انگلیسی هم درج شده تا هر کسی در هر نقطه دنیا بتواند با نواختن این ریتم‌ها آشنا شود. همچنین در این کتاب تصاویری درج شده که نشان دهنده قدمتِ چندهزارساله‌ی موسیقی در منطقه لرستان است.

منبع: مهر

اخبار مرتبط:

انتشار کتاب امیرحسین طایی برای ساز ویولا

دو کتاب موسیقایی برای تربیت شنوایی منتشر شد

کتاب «ضرب آهنگ رثا» منتشر شد

مجموعه کتاب‌های «مجمع الادوار» منتشر شد

انتشار چاپ دوم کتاب «انسان‌شناسی موسیقی» توسط نشر ماهور

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه