رفتن به بالا
  • سه شنبه - 14 شهریور 1402 - 13:40
  • کد خبر : ۱۷۰۹۳
  • چاپ خبر : رونمایی از «موسم شور و نوا» در بوشهر

رونمایی از «موسم شور و نوا» در بوشهر

کتاب «موسم شور و نوا» شامگاه چهاردهم شهریور ماه همزمان با فرا رسیدن شب اربعین با مدیریت محسن شریفیان طی مراسمی در قالب آئین سوگواری مسجد سیدالشهدا (ع) بوشهر رونمایی می شود. کتاب «موسم شور و نوا» مشتمل بر سیری در زندگی و آثار محمد شریفیان از شاخص ترین نوحه خوانان منطقه بوشهر به قلم […]

کتاب «موسم شور و نوا» شامگاه چهاردهم شهریور ماه همزمان با فرا رسیدن شب اربعین با مدیریت محسن شریفیان طی مراسمی در قالب آئین سوگواری مسجد سیدالشهدا (ع) بوشهر رونمایی می شود.

کتاب «موسم شور و نوا» مشتمل بر سیری در زندگی و آثار محمد شریفیان از شاخص ترین نوحه خوانان منطقه بوشهر به قلم عبدالله لاوری فرد شامگاه چهاردهم شهریور ماه همزمان با فرا رسیدن شب اربعین حسینی با مدیریت محسن شریفیان از نوازندگان و پژوهشگران موسیقی جنوب کشور در قالب آئین سوگواری مسجد سیدالشهدا (ع) واقع در کوی «شنبدی» بوشهر رونمایی می شود.

محسن شریفیان درباره این پروژه موسیقایی توضیح داد: موسیقی سوگواری در بوشهر سابقه کهن دارد. سوگواری فعلی و موسیقی ویژه آن در استان بوشهر اغلب در کنار آئین‌های مذهب تشیع تداوم یافته و معمولا در مراسم عزاداری بزرگان مذهبی تا به امروز باقی مانده است. این مراسم یکی از با سابقه‌ترین مراسم و موسیقی در ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: موسیقی سوگواری بوشهر از نظر تنوع و کثرت ملودی، بخش اعظم موسیقی این منطقه را شامل می‌شود. این نوع موسیقی از نظر تعلق ملودی و مضمون با آئین‌های مذهب شیعه پیوند یافته است. ضمن اینکه موسیقی سوگواری نسبت به دیگر فرم‌های موسیقی محلی بوشهر کمتر تغییر کرده است، از این رو حفظ و معرفی آن امری ضروری به نظر می‌رسد.

این پژوهشگر موسیقی کشورمان که مدیریت برگزاری این مراسم را به عهده دارد، بیان کرد: از آنجا که پاسداشت مداحان حضرت امام حسین (ع) و صیانت از آثار، اشعار و نوحه‌های ایشان راهی روشن برای زنده نگه‌داشتن وقایع عاشورایی است، بوشهری‌ها بر آن شدند تا طی مراسمی متفاوت در تاریخ ۱۴ شهریور همزمان با مراسم شب اربعین حسینی، بزرگداشت یکی از شاخص‌ترین نوحه‌خوانان آن منطقه را برگزار کنند.

منبع: مهر

اخبار مرتبط:

شروه‌خوانی و سوگواری بوشهری‌ها در دفتر شعر و موسیقی

موسیقی مراسم عزاداری در بوشهر

حکایت‌های خواندنی از «اهل ماتم» در سوگواری مردم بوشهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه