رفتن به بالا
  • شنبه - 11 شهریور 1402 - 15:30
  • کد خبر : ۱۷۰۴۴
  • چاپ خبر : احیای بخشی از تاریخچه پیانو نوازی ایرانی

احیای بخشی از تاریخچه پیانو نوازی ایرانی

نت پیانوی آثار «حسین استوار» توسط بهار برخوردار به نگارش درآمد. در این کتاب ۴۵ قطعه مشتمل بر پیش درآمدها، اپرت‌ها، تصنیف‌ها و رنگ‌های قدیمی به خط نت بین‌المللی با حامل مضاعف برای ساز پیانو با کوک ایرانی نگارش شده است. مبنای این کتاب صوت به جامانده از صفحات گرامافون کمپانی کلمبیا ضبط شده در […]

نت پیانوی آثار «حسین استوار» توسط بهار برخوردار به نگارش درآمد.

در این کتاب ۴۵ قطعه مشتمل بر پیش درآمدها، اپرت‌ها، تصنیف‌ها و رنگ‌های قدیمی به خط نت بین‌المللی با حامل مضاعف برای ساز پیانو با کوک ایرانی نگارش شده است. مبنای این کتاب صوت به جامانده از صفحات گرامافون کمپانی کلمبیا ضبط شده در تهران است.

این ضبط‌ها در سال های ۱۳۰۷ و ۱۳۱۲ توسط حسین استوار به همراه دیگر اساتید موسیقی ایران در دوره‌ی طلایی موسیقی ایران انجام شده‌اند؛ بدین معنا که اکثر قطعات در زمان حیات خود آهنگسازان اجرا شده و به همین دلیل می‌توان صوت به جامانده را دقیق‌ترین و نزدیک‌ترین شکل به اجرای مورد نظر آهنگسازان دانست.

این کتاب آموزشی و پژوهشی علاوه بر احیاء آثار ناب و کمتر شنیده شده، می‌تواند برای دیگر سازهای موسیقی ایرانی مورد استفاده قرار گیرد.

در مقدمه کتاب به تفصیل به نحوه کوک و اجرای تکنیک‌های پیانوی ایرانی پرداخته شده است.

از دیگر کتاب‌های برخوردار می‌توان به مجموعه سه جلدی «بچه‌های دیروز بچه‌های امروز»، «مشیر همایون شهردار»، «پیانو مرتضی محجوبی و آواز قمرالملوک وزیری» و همچنین «ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی» اشاره کرد.

کتاب «ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی» که به چاپ سوم رسیده است، در سال ۱۳۹۷ برای اولین بار توسط بهار برخوردار به خط نت بین‌المللی نگاشته شد و از سوی سازمان میراث فرهنگی به دو پرونده میراث ناملموس ملی به عنوان مرجع اضافه شد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه