رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 26 بهمن 1401 - 10:38
  • کد خبر : ۱۳۹۴۴
  • چاپ خبر : موشن گرافی معرفی بخش های جشنواره 38 موسیقی فجر منتشر شد

موشن گرافی معرفی بخش های جشنواره 38 موسیقی فجر منتشر شد

سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر از 28 بهمن‌ماه تا سوم اسفندماه 1401 به دبیری بهزاد عبدی آغاز به فعالیت خواهد کرد. به گزارش خبرآوا این دوره از جشنواره شامل بخش استان ها، پژوهش، رقابتی، جایزه باربد، غیر رقابتی (ارکسترال، کلاسیک، ردیف دستگاهی، نواحی، هنرستانهای موسیقی)، جشنواره جشنواره‌ها، جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه، بخش […]

سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر از 28 بهمن‌ماه تا سوم اسفندماه 1401 به دبیری بهزاد عبدی آغاز به فعالیت خواهد کرد.

به گزارش خبرآوا این دوره از جشنواره شامل بخش استان ها، پژوهش، رقابتی، جایزه باربد، غیر رقابتی (ارکسترال، کلاسیک، ردیف دستگاهی، نواحی، هنرستانهای موسیقی)، جشنواره جشنواره‌ها، جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه، بخش سرود و بخش بین الملل می باشد.

بخش استان ها به طور همزمان در  ۱۴ استان برگزار خواهد شد. گلستان با ۳۴ اجرا، آذربایجان شرقی ۲۰، کرمانشاه ۱۸، خراسان شمالی ۱۴، زنجان ۱۲، هرمزگان ۱۲، جنوب کرمان ۱۱، کهکیلویه بویراحمد ۱۱، مازندران ۸، همدان ۶، بوشهر ۶، البرز ۵، لرستان ۵ و گیلان با ۴ اجرای صحنه‌ای میزبان سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر خواهند بود.

بخش پژوهش به مدت پنج روز به میزبانی رادیو گفتگو و به صورت زنده برگزار می‌شود. بخش رقابتی به منظور حضور جریانهای نوین موسیقی و صدا در ایران که در بازنگری صورت های شنیداری به ایده پردازی و اجرا بدون پیش‌داوری مرسوم در ساخت و اجرای موسیقی متداول می پردازد که در این دوره به عنوان جایزه ویژه به جشنواره اضافه گردیده است.

جایزه باربد با هدف معرفی و تقدیر از آثار برگزیده اهالی موسیقی ایران، اعتلای هنر موسیقی و ارتقای سلیقه و فرهنگ شنیداری مخاطبان، صیانت از هویت ملی مبتنی بر آموزه های آیینی و ایرانی، تقویت و حمایت از هنر خلاق به ویژه ایده و اجراهای صدا و موسیقی نسل جوان برگزار می شود.

بخش غیر رقابتی با هدف شناسایی، ظرفیت سازی و حمایت از فعالیتهای خلاقانه هنرمندان و گروههای موسیقی سراسر کشور، با اولویت معیارهای هنری در هر شاخه از موسیقی برگزار می شود.

جشنواره جشنواره‌ها که برای نخستین بار به عنوان بخش نمایشگاهی این دوره از جشنواره حضور دارد، پوستر و جدول ادوار مختلف جشنواره موسیقی فجر به همراه فیلم اجراهای صحنه ای برگزیده در دوره های گذشته برای مخاطبان به نمایش گذاشته می شود.

جایزه ترانه نیز متن ترانه‌هایی که از مهر 1400 تا مهر 1401 به‌صورت تک آهنگ یا در قالب آلبوم موسیقی از سوی مؤسسات یا اشخاص حقیقی و حقوقی پس از دریافت مجوز از دفتر موسیقی تولید و منتشر شده‌اند، توسط هیات داوران بررسی و ترانه‌های برگزیده معرفی می‌شوند.

همچنین جایزه موسیقی و رسانه در دو محور و با هدف تجلیل از نقش اهالی رسانه در زمینه نقد و هم‌افزایی حوزه‌ موسیقی، افزایش نقش رسانه‌ها در توجه عمومی به موسیقی و کلام، فرهنگ‌سازی با موسیقی، افزایش سواد هنر موسیقی در بین عموم جامعه، توجه به گونه های مختلف موسیقی، به ویژه موسیقی نواحی و خرده فرهنگ ها و تبیین موسیقی به عنوان کالای فرهنگی برگزار می شود.

در بخش سرود 10 گروه برای نخستین بار در یک سالن مجزا طی ایام جشنواره روی صحنه خواهند رفت و براساس برنامه‌ریزی های صورت گرفته، تقدیر از فعالان سرود و انتخاب بهترین گروه سرود براساس آرای مردمی از دیگر برنامه های این بخش است.

بخش بین الملل با محوریت موسیقی و با هدف تعامل و تبادل فرهنگی و هنری و با حضور گروه های خارجی برگزار خواهد شد.

موشن گرافی معرفی بخش های جشنواره با موسیقی بخشی از چهارمضراب بیات ترک اثر زنده یاد استاد عطا جنگوک تهیه شده است. 

می توانید این موشن گرافی را از خبر آوا مشاهده نمایید:

اخبار مرتبط:

اعلام بخش های سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر

اعلام آمادگی 87 رسانه برای حضور در جشنواره موسیقی فجر

پوستر سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر منتشر شد

اجرای برنامه های جشنواره موسیقی فجر در ۱۴ استان

مجموعه فرهنگی عباس‌آباد میزبان جشنواره موسیقی فجر

فراخوان ثبت نام رسانه ها برای حضور در جشنواره موسیقی فجر

انتشار فراخوان سی‌ و هشتمین جشنواره موسیقی فجر

عضای شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی فجر معرفی شدند

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه