رفتن به بالا
  • یکشنبه - 15 اسفند 1400 - 13:30
  • کد خبر : ۱۰۵۵۲
  • چاپ خبر : اجرای ارکستر فیلارمونیک زاگرب به زبان فارسی در کرواسی

اجرای ارکستر فیلارمونیک زاگرب به زبان فارسی در کرواسی

کنسرت اصیل «چنین گفت زرتشت» برای اولین بار در خارج از ایران با آهنگسازی و هدایت علی رهبری، خوانندگی رضا فکری و همراهی و همخوانی ۸۰ نوازنده کروات به زبان فارسی توسط ارکستر فیلارمونیک زاگرب اجرا شد. این کنسرت شامگاه جمعه ۱۳ اسفند ماه (۴ مارس) و همزمان با سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و کرواسی […]

کنسرت اصیل «چنین گفت زرتشت» برای اولین بار در خارج از ایران با آهنگسازی و هدایت علی رهبری، خوانندگی رضا فکری و همراهی و همخوانی ۸۰ نوازنده کروات به زبان فارسی توسط ارکستر فیلارمونیک زاگرب اجرا شد.

این کنسرت شامگاه جمعه ۱۳ اسفند ماه (۴ مارس) و همزمان با سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و کرواسی و نیز یکصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس ارکستر فیلارمونیک زاگرب در سالن بزرگ لیسینسکی این شهر برگزار شد.

پوئم سمفونی «چنین گفت زرتشت» در شش قسمت، اولین پوئم سمفونی در جهان روی گفتار واقعی زرتشت است که برای خواننده تِنور گروه کر و ارکستر بزرگ سمفونیک ساخته شده است.

پیش از این نسخه بی کلام «چنین گفت زرتشت» ساخته ریچارد اشتراوس آهنگساز آلمانی از روی نوشته‌های نیچه شهرت جهانی داشت؛ که به هیچ وجه ارتباطی با زرتشت ایران زمین ندارد.

در عین حال این کنسرت ۶۵ دقیقه ای که برای اولین بار در خارج از کشور به زبان فارسی اجرا شد، روایتی اصیل و ایرانی از «چنین گفت زرتشت» را به جهانیان ارائه می کند.

علی رهبری که خود علاوه بر شهرهای بروکسل، پراگ و مالاگا، سالها مدیریت هنری ارکستر فیلارمونیک زاگرب را نیز عهده‌دار بوده است، رهبر ویژه و مدعو برنامه امشب بود. وی این اثر را به مردم کرواسی تقدیم کرد که بر اساس برخی مستندات تاریخی باور دارند که ریشه آنها به ایران باستان تعلق دارد.

خواننده این اثر رضا فکری طی ۷ سال گذشته با علی رهبری همکاری داشته و تاکنون در اجرای موفق آثاری چون «مرشد»، «اپرای غمنامه پارسی»، «اپرای حضرت ابراهیم» و «دیوان گوته» نیز سهم مهمی داشته است.

ارکستر فیلارمونیک زاگرب یکی از ارکسترهای مشهور اروپا به شمار می‌آید و اکثر رهبران و سولیست‌های مشهور جهان با این ارکستر همکاری داشته‌اند.

مشاوران فرهنگی و هنری رئیس جمهور کرواسی، نماینده ویژه نخست وزیر کرواسی، معاونان وزرای خارجه، فرهنگ و اقتصاد کرواسی، سفیران و دیپلماتهای مقیم زاگرب، سفیر کشورمان در کرواسی، سفیر کرواسی در تهران، اعضای شورای شهر زاگرب، مقامات شهرهای مختلف کرواسی، مدیران شرکتهای اقتصادی، ایراندوستان و جمع زیادی از هموطنان مقیم کرواسی در این کنسرت حضور داشتند.

 

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه