رفتن به بالا
  • شنبه - 24 مهر 1400 - 09:14
  • کد خبر : ۹۳۵۲
  • چاپ خبر : رونمایی از پوستر و اعلام فراخوان چهارمین جشنواره موسیقی کیش

رونمایی از پوستر و اعلام فراخوان چهارمین جشنواره موسیقی کیش

همزمان با برگزاری آیین رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره موسیقی کیش باعنوان «مهرجان یامال»، فراخوان این دوره از جشنواره نیز منتشرشد. با اعلام رسمی فراخوان چهارمین جشنواره موسیقی کیش، علاقمندان به شرکت در جشنواره تا۳۰مهرماه سال جاری فرصت دارند تا با ورود به سایت //festival.kish.ir نسبت به ثبت‌نام در جشنواره و کسب اطلاعات بیشتر اقدام […]

همزمان با برگزاری آیین رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره موسیقی کیش باعنوان «مهرجان یامال»، فراخوان این دوره از جشنواره نیز منتشرشد.

با اعلام رسمی فراخوان چهارمین جشنواره موسیقی کیش، علاقمندان به شرکت در جشنواره تا۳۰مهرماه سال جاری فرصت دارند تا با ورود به سایت //festival.kish.ir نسبت به ثبت‌نام در جشنواره و کسب اطلاعات بیشتر اقدام نمایند.

در آیین رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره موسیقی کیش جعفر آهنگران (مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش)، سعید پورعلی (معاون فرهنگی و اجتماعی)، محمد ثاقب فرد، (سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش)، حمیدرضا حسینی (مسئول موسیقی استان‌های صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران) و جمعی از مدیران و مسوولان سازمان منطقه آزاد کیش حضورداشتند.

در توضیح این جشنواره آمده است: «موسیقی جنوب ایران، به رغم تنوع و تکثر، چنان با جلوه‌های حیات فردی و گروهی اقوام این سرزمین پیوند مستحکم داشته که کمتر آداب و مناسک و یا رفتارهای آیینی‌ای را در بین مردم این منطقه از کشورمان را می‌توان یافت که با موسیقی‌سازی و آوازی همراه نشده باشد.

از این رو موسیقی جنوب ایران، یکی از منابع مهم تاریخ شفاهی محسوب می‌شود، منبعی که آینه تمام نمای وقایع و اتفاقات تاریخی و اجتماعی فرهنگ قومی، در قالب آفرینش ترانه‌های اجتماعی و سیاسی و شرح دلاوری‌های مردمان این سرزمین است.

جشنواره «یامال» در نظر دارد به معرفی فرهنگها، قومیت‌ها و سنت‌ها براساس رنگ‌آمیزی در سواحل جنوبی از دریای عمان تا خلیج فارس شامل استانهای جنوبی ایران بپردازد.

لذا موضوع محوری جشنوارهموسیقی «یامال» آفرینش آثار با کلام و بدون کلام، مبتنی بر اشعار حماسی با گویش و زبان قومی به همراه حرکات آیینی و بومی با مضامین حماسی و صلح و مهرورزی استوار است.

موسیقی کار، موسیقی اعیاد، مولودخوانی و مراسم‌های بومی، سازها ویژگی‌های خود را دارند که می‌توانند در این جشنواره به شکل خاص دیده شوند. »

بدریه بحرینی (رئیس جشنواره)، مدیرعامل و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، حمیدرضا نوربخش، صدری، بابک عامل و حمید هادی (اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره)، حیدرهدایتی، حقگو، حسینی و حمید هادی (هیئت انتخاب جشنواره)، بابک عامل (دبیراجرایی) و حمیدهادی (دبیرعلمی جشنواره) هستند و وظیفه اجرای این رویداد هنری بر عهده مجموعه فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آوای کیش است.

چهارمین جشنواره موسیقی کیش با عنوان «مهرجان یامال» روزهای۱۹تا۲۱آبان ماه امسال در جزیره کیش برگزارمی‌شود.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه