رفتن به بالا
  • جمعه - 2 مهر 1400 - 16:05
  • کد خبر : ۸۸۷۶
  • چاپ خبر : رضایت فرشاد شیخی از تعداد شرکت‌کنندگان سازهای بادی-برنجی

رضایت فرشاد شیخی از تعداد شرکت‌کنندگان سازهای بادی-برنجی

فرشاد شیخی، داور بخش هورن جشنواره پانزدهم موسیقی جوان گفت: سال گذشته هیچ شرکت‌کننده‌ای در بخش سازهای بادی‌برنجی شرکت نکرده بود اما امسال تعداد شرکت‌کنندگان به ۱۱ نفر افزایش یافت. شیخی درباره تعداد شرکت کنندگان در جشنواره ملی موسیقی جوان، اظهار داشت: سال گذشته هیچ شرکت‌کننده‌ای در بخش سازهای بادی‌برنجی شرکت نکرده بود. دوره قبل‌تر، یعنی دوره سیزدهم […]

فرشاد شیخی، داور بخش هورن جشنواره پانزدهم موسیقی جوان گفت: سال گذشته هیچ شرکت‌کننده‌ای در بخش سازهای بادی‌برنجی شرکت نکرده بود اما امسال تعداد شرکت‌کنندگان به ۱۱ نفر افزایش یافت.

شیخی درباره تعداد شرکت کنندگان در جشنواره ملی موسیقی جوان، اظهار داشت: سال گذشته هیچ شرکت‌کننده‌ای در بخش سازهای بادی‌برنجی شرکت نکرده بود. دوره قبل‌تر، یعنی دوره سیزدهم در مجموع از همه گروه‌های سنی، فقط پنج شرکت کننده در بخش سازهای بادی برنجی حضور داشتند. امسال تعداد شرکت‌کنندگان به ۱۱ نفر ارتقا پیدا کرده است. این یعنی تعداد شرکت‌کنندگان از دو برابر دوره سیزدهم هم بیشتر شده و این جای امیدواری دارد.

به اعتقاد این نوازنده هورن، افزایش تعداد شرکت‌کنندگان سازهای بادی و برنجی به شکل برگزاری جشنواره بر می‌گردد. او در این باره گفت: دلیل اصلی، برگزاری جشنواره به صورت مجازی است، مخاطب این جشنواره جوان‌ها و نوجوان‌ها هستند که اکثر آنها با تجهیزات و امکانات روز آشنایی دارند و در نتیحه ساده‌تر و آسان‌تر از همیشه توانسته‌اند در این رقابت بزرگ شرکت کنند.

این نوازنده بر همین اساس پیشنهاد کرد این امکان وجود داشته باشد بعد از پایان پاندمی کرونا، علاقه مندان به شرکت در جشنواره از امکان ارسال اثر به صورت مجازی و شرکت در جشنواره به شیوه غیرحضوری هم بهره‌مند باشند. چرا که هزینه‌های حضور در جشنواره کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: در میان شرکت‌کنندگان کسانی هستند که در شهرهای دور از تهران زندگی می‌کنند و اگر گزینه شرکت به صورت مجازی حذف نشود، با هزینه کمتر و آرامش خاطر بیشتر در جشنواره شرکت کنند.

شیخی ضمن ابراز خرسندی از رشد کمی جشنواره در بخش سازهای بادی برنجی، از افزایش کیفی آثار شرکت‌کنندگان هم خبر داد و خاطرنشان کرد: کیفیت آثار شرکت‌کننده در این دوره بهتر شده بود. کسانی که به سازهای بادی- برنجی روی می‌آورند،‌ افراد کمی هستند که از روی علاقه و با آگاهی انتخاب کرده‌اند. وقتی این افراد در جشنواره شرکت می‌کنند یعنی جشنواره توانسته انگیزه لازم برای محک توانایی‌های آنها فراهم کند.

داور سازهای بادی جشنواره موسیقی جوان در پاسخ به این سوال که کدام گروه‌های سنی بهتر و با انگیزه‌تر ظاهر شده‌اند، گفت: گروه سنی «ج» به طور طبیعی سطح کیفی بهتری دارند چون به دلیل سن بیشتر، دوره آموزشی طولانی‌تری سپری کرده‌اند و گوش موسیقایی آنها تربیت شده است. سازهای بادی دیربازده هستند و طبیعی است گروه سنی «ج» کیفیت بهتری ارایه می‌کنند.

وی افزود: انتظار داوران از هر رده سنی به اندازه توانایی‌های همان رده سنی است. داوران شرکت‌کنندگان گروه‌های سنی مختلف را با هم مقایسه نمی‌کنند؛ از کسانی که در گروه «الف» شرکت‌ کرده‌اند به اندازه توانایی‌های همین گروه سنی توقع داریم و از شرکت‌کنندگان گروه‌های سنی «ب» و «ج» هم بر اساس توانایی‌های گروه خودشان متوقع هستیم.

این نوازنده و مدرس موسیقی به عنوان آخرین پیشنهاد به این نکته اشاره کرد که جشنواره از اجراهای استعدادهای برتر در هر دوره یک آلبوم تهیه و به بازار ارایه کند یا روی سایت جشنواره در دسترس علاقه مندان قرار بدهد. این اقدام برای شرکت‌کنندگان انگیزه ایجاد می‌کند و فعالان موسیقی می‌توانند با استعدادهای برتر آشنا شوند.

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به صورت مجازی و در چهار بخش «موسیقی دستگاهی ایران»، «موسیقی کلاسیک»، «موسیقی نواحی ایران» و «آهنگسازی» برگزار می‌شود.

داوری مرحله مقدماتی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در دو بخش موسیقی ایرانی و کلاسیک به دو صورت حضوری و مجازی در حال انجام است که با اتمام داوریها اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی از سوی دبیرخانه جشنواره اعلام می شود.

 

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه